You are not logged in.

Takım Basvurusu Oyun Kuralları Support Forum Kuralları Mod Basvurusu

Dear visitor, welcome to Metin2 TR. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

1

Monday, July 18th 2011, 8:00pm

Niçin Pardus Kullanmalıyız?

Milli işletim sistemimiz Pardus'a destek olmak, kullanmak için birçok sebebimiz var:
-Bize has bir üründür. Linux mimarisi üzerine gönüllü katılımcılar ve TÜBİTAK desteğiyle geliştirilmektedir.

- Açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Ne kullandığınızı bilirsiniz. Microsoft XP, Vista, 2007, Mac sistmlerindeki gibi gizli kodları yoktur. Bilgisayarınızda hangi programlar olduğunu bilirsiniz.
Windows'un kodları kapalı olduğu, gizlendiği, bilinmediği için bilgisayarınızda yüklü olan herşeyi bilemezsiniz. Belki de bilgisayarınızda yaptığınız her eylemi takip ediyorlardır. Keylogger olmadığının garantisi verilemiyor. Bireysel , kurumsal ve devlet olarak Bill Gates'in, Windows'un gizli eli bilgisayarlarımızı kurcalayabilir, gizli gözü masamızda bizleri izliyor olabilir.
Milli güvenlik sorunu var.

-Ücretsizdir. İşletim sistemi, ofis programları, grafik programları, oyunları vb, uygulamaların tamamı bedavadır. pardus.org.tr veya ozgurlukicin.com 'dan indirir ve gönül rahatlığıyla kullanırsınız.

-Güvenlidir. Virüs, trojan vs. bulaşma riski yoktur. XP ve Vista gibi çürük değildir.
Bir kere kurarsınız, yıllarca kullanırsınız. Birkaç ayda bir format atma sıkıntısından kurtulursunuz.

-Pardus'u kurduğunuzda ekran kartını, ses kartını, modeminizi, yazıcınızı bilgisayarınıza tanıtacağım diye saatlerce sürücü cdleriyle boğuşmak derdiniz olmaz. Çünkü Pardus akıllıdır. İşletim sistemini kurduğunuzda bunları da tanır. Ayrıca kurmazsınız.
En çok beğendiğim özelliklerinden

-Programlama bilenler üzerinde istedikleri değişiklikleri yapabilir. Çünkü açık kaynak.

-Pardus kurduğunuzda ofis yazılımlarını da kurmuş olursunuz. Çünkü ofis de kurulum CD'sinin içindedir ve formatla birlikte kurulur.

-Codec yükleme derdiniz olmaz. Bütün ses,video, resim codecleri hazır yüklü olarak gelir.

Amerikan Microsoft firması ve sahibi Bill Gates bilişim alanında küresel bir hegemonya kurmuş ve bu sayede dünyanın ne zengini olmuş. Bu kazandığı parayı insanlığın hayrına kullandığını söyleyemeyiz.

Devlet daireleri, belediyeler, şirketler vb. lisanslı yazılım kullanmak zorundalar. Lisanslı Windows işletim sistemi, Ofis programları ve diğer lisanslı yazlılımları kullanıyorlar, kullanmak zorundalar. Ülkemiz çok büyük maddi kayıplarla karşılaşıyor. Oysa Pardus tamamen ücretsizdir.

Haberlerde çıktı, ASAL, yani Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı Askerlik Şubesi açık kaynak, özgür yazılım, ücretsiz olan Pardus'a geçmekle 2 milyon Dolar tasarruf sağlamış. Yani 2 milyon Dolar ülkemizde kaldı, Amerika'ya, Bill Gates'e, Microsoft'a gitmedi.

Pardus kullanmayı ve tanıtmayı, Amerikan emperyalizmine karşı ciddi bir mücadele olarak düşünüyorum. Hatta -belki iddialı gelebilir- ekonomik ve bilişim savaşı olarak görüyorum. Bilindiği üzere savaş sadece silahla olmuyor.

Bütün devlet dairelerini (bakanlıklar, bağlı il müdürlükleri, hastaneler, sağlık ocakları, okullar, adliyeler vb.) belediyeleri, şirketleri, şahısları, bu hesaba dahil ettiğimizde müthiş rakamlar çıkacaktır.

Bizler de bu milli işletim sistemimizi ne kadar öğrenir, bilir, tanıtıp yaygınlaşmasına katkıda bulunursak o kadar hayırlı bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum. Böylece yöneticiler üzerinde de bir baskı olacak ve ciddi ciddi özgür yazılıma -Pardus'a- geçelim artık diye düşüneceklerdir.

Dünyada Linux'a hızlı bir geçiş sözkonusu: Brezilya Eğitim Balkanlığı 70.000 okulunda Linux kullanma kararı aldı. Avrupa'da birçok belediye Linux'a geçti. Avrupa'nın birçok ülkesinde okulların ve sağlık kuruluşlarının belediyelere bağlı olduğu düşünülürse milyonlarca bilgisayarda Linux kullanıldığı anlaşılacaktır..
Güney Afrika Cumhuriyetinin bütün devlet dairelerinde açık kaynak ofis programları (OpenOffice vb.) kullanmak mecburidir. Windowsta yazılan hiçbir döküman kabul edilmemektedir.

İlk kurduğumda biraz zorlandığımı itiraf etmeliyim. Tamamen farklı bir sistem çünkü. Bir haftada alıştım.
Ortalama bir kullanıcı bile aylarını, yıllarını vermiyor mu Windows'u öğrenmek için. Hatta hala öğrenmeye devam etmiyor mu?
Bir hafta nedir ki ...

Şu an buraya tıklayarak Pardus 2009 sürümünü indirebilirsiniz

Windows'a para verip almanız ayrı bir sıkıntı, kaçak (kırık, korsan) kullanmanız ise apayrı bir sıkıntıdır. Kaçak kullanmanız yasal değildir. Kanunen sorumlusunuz, suçlusunuz. Vicdanen ve dinen de sorumlusunuz. Çünkü başkasının emek verdiği bir ürünü, izinsiz olarak kullanmış yani çalmış oluyorsunuz.
Oysa Pardus'un Kamu Lisansı vardır, dolayısıyla ücretsizdir.
Pardus'u seviyorum.
Windows’a mahkum değilsiniz.
Mahkum kelimesine dikkatinizi çekerim.

Size sadece bir marka kullanmaya mecbur tutsalardı
kendinizi nasıl hissederdiniz?

Örnek verelim:
Size sadece bir markanın kolasını içebileceğinizi,
sadece bir markanın kalemini,
sadece tek marka saat,
tek marka cep telefonu,
sadece filan marka çay alabileceğinizi söyleselerdi,
sadece tek bilgisayar markası sunsalardı
vb. vb. kendinizi nasıl hissederdiniz?

Evet, Windows’a mahkum musunuz? Dünyanın en zengin insanına (niye bu kadar zengin acaba?), bir Amerikalıya mahkum musunuz?

Yoksa özgür müsünüz?

*Dört ayda bir çöken, sürekli yavaşlayan, kilitlenip kalan, paralı ve virüs bulaşan çürük, hastalıklı Windows XP, Vista vb. sistemleri kullanmaya devam edecek misin?

*Pardus kullanmaya ne dersin? Rahat edersin

*Pardus 2009 çıktı. Yaşasın özgür yazılım.

Alıntıdır.Şu F klavye konusunu gördüm, şans eseri bu güzel pardus konusunu görünce paylaşmadan olmaz dedim.Ben XP kullanıyorum ama şuan bilgisayarımdaki herşeyin yedeğini alma şansım yok, bilgisayarı sadece bende kullanmıyorum, 2 sini aynı anda kurma imkanı var sanırım ama dolu olan 40gb lık harddiskte bunu yapmam mümkün değil.İmkanlarım olsa hemen şimdi indirirdim..

This post has been edited 1 times, last edit by "Aeson.5" (Jul 18th 2011, 8:03pm)

2

Monday, July 18th 2011, 8:37pm

Harika bir konu. İyi bilgilendirme yapmışsın. Denemeyi düşünüyorum.

imparator51 ! affetmez mahveder !

lamburgin

Banned until 18-06-2010

• "lamburgin" is male
  • "lamburgin" has been banned

Server: Jade

• Send private message

3

Monday, July 18th 2011, 8:42pm

Açık kod kaynaklı yazılım kullanılıyor..Güvenlik için sakıncalı bir durum.Windows tercih etmemin sebebi budur.

4

Monday, July 18th 2011, 8:44pm

Keşke resmi sitesini yayınlasaydın. bildiğim kadarıyla oradan 2011 tam sürüm indirebiliyorduk. :huh:

Bu arada bu kadar iyi tarafının yanında eksilerini de saymak gerek. Daha önce kullanmadım ama internette okuduğum kadarıyla oyun yapımcıları (Activision , EA Games vs.) , program yapımcıları vs. program veya oyun yapacaklarken Pardus için kodlamıyorlar. Bunun nedeni Pardus un henüz bazı yazılım firmaları tarafından kabul görmemesidir. Programları çalıştırmak için farklı bir programı kullanarak pardus a uyguluyorduk sanırım. ya da yama lazımdı.

bu arada Pardus ismi bugün soyu tükenmiş olan Anadolu Parsı 'ndan yani Panthera pardus tulliana 'dan gelmektedir.

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Anadolu_pars%C4%B1

rizelyyy

Mistik Lider

• "rizelyyy" is male

Server: Kilikya

• Send private message

5

Monday, July 18th 2011, 8:54pm

Açık kod kaynaklı yazılım kullanılıyor..Güvenlik için sakıncalı bir durum.Windows tercih etmemin sebebi budur.
güvenlikte hiç bir sorunu yok kullananı az olduğundan virüsde yapmıyorlar emin olabilirsiniz windowstan güvenli...

6

Monday, July 18th 2011, 9:00pm

evet kusura bakmayın kendi sitesi değil bu, moderatöre söliyim onu bi düzeltme yapalım.

7

Monday, July 18th 2011, 9:25pm

Peki bir şey soracağım, Pardus indirip kurmuş kullanmış olan var mı? Aslında Linux ilgimi çekmiyor değil, fakat cesaret edip kurduramıyorum ya da kuramıyorum diyeyim. Win7 işletim sistemim, bunun yanında bir de Linux kabul eder mi bilgisayar, belki buradan uzun olacak bir sorular biri bana özelden ulaşıp doğru dürüst bilgi verebilir mi rica etsem =)

:rolleyes: Küçük Aslan :rolleyes:

Lethe pLuSs Daphne

{re]xhaLiL

Sarı Kaplan Hayaleti

• "{re]xhaLiL" is male
  • "{re]xhaLiL" has been banned

Server: Ayasofya

• Send private message

8

Monday, July 18th 2011, 9:38pm

Pardus u o kadar övmüssün ki,eğer gerçekten senin övdüğün kadarsa Pardus; şu an Dünya windows değil,Pardus kullanırdı.Haksız mıyım?

"Savaşı seviyorum,çünkü sonunda Zafer var !"

:love:

9

Monday, July 18th 2011, 9:56pm

Pardus u o kadar övmüssün ki,eğer gerçekten senin övdüğün kadarsa Pardus; şu an Dünya windows değil,Pardus kullanırdı.Haksız mıyım?

Pardus işletim sistemi Windows'tan çok daha iyi bir işletim sistemidir. Bir çok solucan,virüs Windows'ta vardır Mac,Linux'ta ise çok çok azdır ve Pardus'ta Linux bağlantılı bir işletim sistemi olduğunda virüs ve solucan sayısı azdır ama Pardus kurcağına Linux kur daha iyi sonuçta Pardus Tübitak tarafından geliştirildiğinde Tübitak'ta hükümete bağlı olduğundan ve bu hükümet telefonları dinliyorsa onların rahatça ulaşabilceğini bir işletim sistemi kurmak boş ver Linux en iyisi

PoLyGoLd

Çöl Kaplumbağası

• "PoLyGoLd" is male

Server: Kaos

• Send private message

10

Monday, July 18th 2011, 11:13pm

Şimdi söylemek gerekirse pardus türk malı . türk malı kullanmak isteriz. windows a mahkum değiliz.istedğimiz anda pardus linüx e geçip kullanabilirz.şu anda linüx e akım var diyorum. bi şirket her bilgisayara ayrı işletm sistemi almak zorunda. mesela bi iş yeri 20 - 30 tane bilgisayar var hepsine ayrı işletim sistemi almak zorunda. buna paramı yetişir ? linüx bedava . ama şöyle bişey var pardusta linüx te akk sistem oldukları için bi yama gibi bişey yaptınız ilk once bunu onların sitesine gönderceksiniz onaylarsa felan filan oyle kullanabilrsniz. şu anda unuttm bu sene bilişim dersinde gördm pardusu linüx ü defteri açp buraya paragrafı üşenmeden yazardım ama defter sorumluluga gircek cocuga verdm :D
KARŞIYAKARAGÜMRÜK

KARAGÜMRÜK

11

Tuesday, July 19th 2011, 12:17am

Pardusu ilk sürümünden beri biliyorum, son güncellemeside sanal pc de yüklü, diğer dağıtımlara göre çok iyi yönleri var, zaten geçen sene dünyadaki en iyi ilk 5 linux (masaüstü) sürümünden biri seçildi. bu konuda üzerimize düşen çok şey var, kullanmak ve geliştirmek. metin2 nin torrent i çıkmadan önce bsd ve pardusta oynuyordum oyunu, gayette memnundum. tabi torrent çıkınca biraz sorun oldu :)
I :thumbup: developer...

cLgN_KraL

Maymun Lordu

• "cLgN_KraL" is male
  • "cLgN_KraL" has been banned

• Send private message

12

Tuesday, July 19th 2011, 12:18am

güvenlikte hiç bir sorunu yok kullananı az olduğundan virüsde yapmıyorlar emin olabilirsiniz windowstan güvenli...
Laz kardeşiminde belirtiği gibi Açık kaynaklı kod Tamamen güvenlidir. Bir açık olduğunu düşündüğün anda eğer kendi imkanın varsa anında düzeltebilirsin. Linux için bir antivirüs'e de gerek yoktur. Tek eksiği ise bir sponsorunun olmaması. :thumbdown:
Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım;
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

13

Tuesday, July 19th 2011, 1:07am

Quoted

{re]xhaLiL

"-Pardus henüz genç bir işletim sistemidir. Kurulabilir sürümü 2005 yılında yayınlanmıştır. Daha yeni bir sistemdir yani.

-Alışkanlıklardan vazgeçmek zordur. Windows'a alışmış biri menüleri, uygulamaları, mantığı farklı bir sisteme geçmek istemiyor.

-Ciddi bir maddi kaynağı yoktur. Dolayısıyla reklamı yoktur, gizli bağlantıları yoktur.

-Zamanını bu işe adayan gönüllü uzman sayısı azdır.

-Özgür düşünebilen bilgisayar uzmanları azdır. Bilişim alanında bağımsızlığın önemini kavramış bilgisayarcılara olan ihtiyaç çok büyük.

-TÜBİTAK bünyesinde Pardus üzerinde çalışan sadece 20 civarında kadrolu eleman vardır.

-Ticari bir boyutu yoktur. Pardus bilgisayar firmalarının işine gelmez. Örnek verelim: 1000 liraya bigisayar aldığınızı varsayalım. Aslında bu bilgisayarı alırken siz Windows işletim sistemini ve Windows ofis yazılımlarını da satın aldınız. Bunlara da para ödediniz. İkisine birlikte ortalama 400 lira ödediniz. Bilgisayarcı açısından 600 liralık bir ürün satmakla 1000 liralık bir ürün satmak arasında fark vardır. %20 kar ettiklerini kabul edelim mesela.1000 liralık satışta 200 lira kazanacaklardı. 600 liralık üründe ise 120 lira kazanabilecekler. 80 lira daha az kar demek bu. Çünkü Winzort işletim sistemi ve ofis programı satarken de ayrıca kar elde ediyorlar.

-Antivirüs firmalarının işine gelmez Pardus. Çünkü Pardus'a virüs bulaşamadığı için antivirüs programlarına da ihtiyaç yoktur.

-Microsoft'un işine hiç gelmez zaten , açıklamaya bile gerek yok sanırım.

-Petrol denizi üzerinde yaşamamıza rağmen niçin petrol çıkaramıyorsak, dünya bor rezervinin %90'ı ülkemizde olmasına rağmen niçin işlenmiş bor satamıyorsak, dünya fındık üretiminin %80'i bizde olmasına rağmen dünya fındık borsası niçin ülkemizde değilse, kendi uçağımızı, tankımızı yapabilecek personelimiz, imkanlarımız olmasına rağmen niçin uçak, tank vb. yapamıyorsak ... bunlar gibi sebeplerden dolayı ülkemizde Pardus da yaygınlaşmıyor, daha doğrusu yaygınlaşması istenmiyor."

rizelyyy

Mistik Lider

• "rizelyyy" is male

• Send private message

14

Tuesday, July 19th 2011, 7:16am

Peki bir şey soracağım, Pardus indirip kurmuş kullanmış olan var mı? Aslında Linux ilgimi çekmiyor değil, fakat cesaret edip kurduramıyorum ya da kuramıyorum diyeyim. Win7 işletim sistemim, bunun yanında bir de Linux kabul eder mi bilgisayar, belki buradan uzun olacak bir sorular biri bana özelden ulaşıp doğru dürüst bilgi verebilir mi rica etsem =)
Tabiki windows üstüne linux yada pardus kurulabilir.Başlangıçta hangi işletim sistemini seçceğin bir menü çıkıyor seçip açıyorsun.Ama windows gibi kolay olmadığını söyleyeyim :)

15

Tuesday, July 19th 2011, 11:13am

░▒▓ ♥ ת5ת ♥ ▓▒░

Suan bilgisayarimda hem win7 hem xp hem pardus hemde ubuntu var :love: yani kurulabilir baslangic ayarinda herbise

Ozgurluk icinde ozurluk kafanda ozgurluk , ozgurluk sen nerdeysen orada :thumbsup:

Hαni "kαn tutαr beni " demiştin yα.
Gitme kestim bileklerimi...

This post has been edited 1 times, last edit by "N5N" (Jul 19th 2011, 11:14am)

16

Tuesday, July 19th 2011, 1:30pm

Ozgurluk icinde ozurluk kafanda ozgurluk , ozgurluk sen nerdeysen orada :thumbsup:
freezone diyon yani :D :beer:

17

Wednesday, July 20th 2011, 6:21pm

Virüsler sadece windows ve linux için kodlanıyor. Aramızdan kaç tanesi pardus için virüs görmüştür ki ?
Orfoz, lagos kurtuldu ... lüfer için kara göründü ! şimdi eyleme katıl , göster gücünü
http://bit.ly/JptKRS

18

Thursday, July 21st 2011, 12:31pm

Elin Amerikalısına Param Gideceğini Türkiyeme Gitsin Daha İyi :thumbup:
bu devirde herkes hep ben der kimi gönülden kalender yaşam dediğin böyle işte altını şer incisi ker

19

Thursday, July 21st 2011, 9:16pm

tilx

paylaşım için teşekkürler.
Maddi hayata tapanlar, deniz suyu içenlere benzerler, içtikçe susuzlukları artar. Güzel ahlâk,cömertlik, bağışlayıcılık, sabır ve tahammüldür.Güzel ahlak bir ganimettir.
"Gözlerin açık diye gördüğünü mü sanıyorsun?"

KemaR

Ork Reisi

• "KemaR" is male

Server: Tramola

• Send private message

20

Thursday, July 21st 2011, 10:12pm

Bende bu ara bu sistemi kurmaya çalıştım fakat beceremedim :D usb üzerinden kurulabiliyormuş fakat kuramadım kuran varsa bir pm atabilir mi ?