Metin2 Hiçbir Laptopta Harici Ekran Kartını Kullanmıyor!

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Metin2 Hiçbir Laptopta Harici Ekran Kartını Kullanmıyor!

Yıllardır laptopunuzun neden ch1 pazarında bu kadar kastığını merak ediyorsanız işte sebebini buldunuz arkadaşlar! ?(

Eminim ki bunun hiç farkında olmayanlarınız vardı ama laptop kullanıyorsanız size garanti verebilirim ki Metin2 oynarken harici ekran kartı yerine dahili yani entege yanii dandik olan ekran kartını kullanıyorsunuz :dash:

Çünkü senelerdir Metin2 laptoplardaki Harici Ekran kartlarınızı kullanmıyor,onun yerine entegre olanı yani düşük olanı kullanıyor ve boşyere kasmalara donmalara ısınmalara ve bilgisayarınızın ömrünün kısalmasına neden oluyor.
      Örnek vereecek olursak diyelim yeni bir laptop aldınız ve bu laptopta nvidia 4gb gtx 950 m ekran kartınız var , şimdi normalde bu ekran kartı ile çalışsa bi 20 tane metin2 açıp ch1 pazar alanında donmadan gezersinizama gezemeyeceksiniz :) çünkü metin2 bu kartınızla açılmayacak , işlemciye entegre olan intel hd graphic 5600 benzeri düşük bir ekran kartıda var laptopta(internette gezinirken falan vnidia kullanmasın pili çok gitsin diye yapılan bi olay bu normalde) ama metin2 bu olayı çok yanlış anlıyor ve kendini browser zannedip illa bende entegre ekran kartıyla açılacam diye ısrar ediyor, ne kadar ayar yaparsanız yapın umrunda bile değil, o emekle yaptığınız şeytan kulesi katında size o lagı yada o atmaları yaşatmaya adeta yemin etmişcesine bunu yapıyor!! :thumbdown:

Bunu test etmek çok kolay,eğer vnidia bir harici ekran kartınız varsa
      1-Nvidia denetim masasını açın.
      2-açılan pencerede üstte masaüstü sekmesine gelin ve orada "Bildirim alanında Gpu etkinliği simgesi görüntüle" yazan yere tik atın.
      3-Ardından ses ve wifi simgelerinin olduğu sağ alttaki görev çubuğunun oraya nvidia simgesi gelecektir.Ona tıkladığınızda hangi programların nvidia ekran kartınız tarafından çalıştırıldığını gösteriyor.

Metin2 yi açınca bi bakın bakalım ve gerçeği görün.".bin" uzantısından dolayı nvidia denetim masasından yüksek performansa alsanız bile çalışmayacaktır!bu önerileri boşuna yazmayın,hepsi denendi.

Zaten clienti tanıtsanız bile patcher dan sonra asıl oyunu yine entegre ekran kartıyla açıyor.Bunuda o simgenin üstüne gelerek tıklamadan bakarsanız (0 ekran , 1 program) şeklinde yazacaktır,burda 0 ekrandan kasıt vnidia ile çalışan bir oyun olmadığıdır, aksi takdirde her açtığınız metin2 ekranı orada sayısı ile yazmalıdır,diğer oyunlardan bakarak test edebilirsiniz.
      Steam gelmesine rağmen hala devam eden bir problemdir bu.

Bu konuda mağdur sayısı hiçde az değil arkadaşlar,amd ekran kartı olan arkdaşlarda ayn sorunu yaşıyor ama oyun nasıl olsa açılıyor diye çoğunluk bunu farketmiyor.
      Ha şuda var bu ilk benim keşfettiğim bişey değil kaç yıldır olan bi durum ve bu oyun bu yüzden çok oyuncu kaybediyor farkında bile olmadan. Örnek bi konu linki atıyım hemen 2016 da açılmış bir konu Tıklayıp bakaabilirsiniz yada 2017 de açılmış bir başka konu
      Lütfen bunu iletmeyi falan geçin bütün güncellemelerden falan önemli bir olay bu sayın yetkili adminler,bu konuyu acilen en yetkili ağızdan ulaştırmanız lazım Ymir e.

Laptopunuzu test edip buraya geri dönüş yaparsanız ne kadar çok mağdur olduğuda görülecektir. :stick:
      AMASYALİ
    • Aynı problemi bende yaşıyorum çok uğraştım araştırdım ama netice alamadım MSİ laptop kullanıyorum gtx 970m ekran kartı ama oyun işlemcide çalışıyor.Ticket ile bildirdim teknik destek vermiyorlarmış :) çözebilen varsa bu sorunu bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim.Yukarıda belirttiğin çözümlerin hiç biri işe yaramıyor bunun dışında çözümü olan varsa yardımcı olabilirler belki.
    • Mega61 wrote:

Aynı problemi bende yaşıyorum çok uğraştım araştırdım ama netice alamadım MSİ laptop kullanıyorum gtx 970m ekran kartı ama oyun işlemcide çalışıyor.Ticket ile bildirdim teknik destek vermiyorlarmış :) çözebilen varsa bu sorunu bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim.Yukarıda belirttiğin çözümlerin hiç biri işe yaramıyor bunun dışında çözümü olan varsa yardımcı olabilirler belki.
      yukarıda çözüm belirtmedim hocam olmuyor dedim bende :) çözüm yok, bu konuyu çözüm aramak için açmadım, tek çözüm şu Ymir in harici ekran kartlarında çalışır hale getirmesi,yoksa bizlerin yapabileceği bişey yok şuanki durumda.
      Ne kadar çok mağdur insan olduğunu pek bilen yok, oyun çalışıyor diye kimse buna dikkat etmiyor ama laptopun ömrünü çok azaltan bir durum, laptop normalde kendi güçlü ekran kartında açabilse hiç ısınmaz ve zorlanmaz.
      Adminlerden ilgilenen olur İnşallah,koskoca tr için çok yazık bi durum, pvp serverlerinden bazıları bile harici ekran kartında çalışıyor.
      AMASYALİ
    • Mega61 wrote:

yanlış yazmışım
      he şimdi anladım hocam, sende bizdensin, malesef ender olarak farkediliyor bu durum,oysaki madur çok, aslında konuyu genel tartışmaya açmıştım dahaçok görülsün diye ama sağolsun admin buraya almış, burayada kaç kişi açıp bakar Allah bilir.Sorun o yüzden çözülmüyor zaten, kaç senedir yazılan bu hatayı hep bi köşeye atmışlar ilgilenilmemiş hiç üst düzey seviyelerde.
      AMASYALİ
    • TrKuZeY wrote:

Ekran Kartın nedir tam olarak adı?
      bide laptop markan?
      ekran kartı yada laptop markası önemli değil, herhangi bir harici ekran kartı olan laptopta metin2 açtığınızda dahiliden açıyor.Hiçbir çözümü yok şuan malesef.Benim kullandığım laptopu yinede söyleyim asus marka 6700 HQ işlemci 8 ram gtx 950m ekran kartı var.
      AMASYALİ
    • markayı modelini şu sebepten sordum markası hp olan ve ekran kartı amd olan örnek: hd6770m gibi ekran kartı olanlarda fixed mode diye birşey var onu biosdan ayarladığında ilgili driver sürümünüde kurunca tüm uygulamalar istisnasız güçlü kartta çalışıyor. hp böyle bir çözüm yapmış.
    • Amasyali

Ben bir şey bulmuştum onboard kartı biosdan kapatmak onu denemiş miydin ben yapamadım çünkü laptoplarda sınırlı bios var.Chipset bölümü yok orda intel graphic olması gerekiyor yada işlemcin neyse tabi laptop kullanıyorsan sendede sınırlı olabilir bios bu menüler olmayabilir.
    • BIOS'ta fixed switchable graphics modu olanlar bunu seçebilir, şunu da göz önünde bulundurmak gerekir; fixed mode Windows 7 de çalışır, sonrasında çalışmaz.
      Intel işlemci+AMD Gpu kullanan arkadaşlar leshcatlabs.net/ adresindeki sürücü paketlerini inceleyip deneyebilirler.

Ancak bu yazdıklarım sorun olmadığı anlamına gelmez, oyundaki uzun zamandan beri çözülmeyen bu soruna muhtemel çözümlerdir.

Nedir : Her iki çalışma modu da laptoplarda pil kullanım süresini artırmak için düşünülmüştür.

Fixed Mode : Eski teknolojidir. BIOS'tan bu modu, sonra da ekran kartı sürücüsünden performanslı/enerji tasarruflu modu seçeriz. Performanslı modu seçtiğinizde tüm grafik işlemler gpu ile yapılır. Oyundaki sıkıntıyı da bu şekilde gideririz. Enerji tasarruflu modu seçtiğimizde ise CPU'daki GPU kullanılır.

Dynamic Switchable : Güncel teknolojidir. Ekran kartıyla birlikte gelen bir uygulama ile hangi programın hangi ekran kartını kullanacağını seçeriz. Örneğin internet explorer CPU'daki GPU'yu, GTA ise harici GPU'yu kullansın diyebiliriz. Metin2 de işte burada sıkıntı çıkarıyor.

Ben ne yaptım? (AMD/Intel) :
      1. Laptopumda Fixed Mode seçeneği yoktu, Fixed Mode seçeneği olan modiyiye edilmiş bir bios bulup yükledim. Bunu yaparken risk aldım, tevsiye etmiyorum.
      2. leshcatlabs'dan Fixed mode için derlenmiş son UnifL sürücü paketini indirip kurdum. Catalyst 14.4 WHQL UnifL v2.4
      3. Windows 7 yükledim.
      4. Başarılı olduktan sonra herhangi bir ekran kartı sürücü güncellemesi YAPMADIM.

• Bunu uzun süre araştırdım.Laptop alırken baktığım oyunlar gta5, call of duty tarzı oyunları destekleyen ekran kartı ve bileşimlerdi(ram,işlemci vb).Aklıma metin2 ye bakmak gelmedi.En sonunda asusta karar kıldım ve 16 gb ram i7 işlemci gtx 960m olan bir laptop aldım.Gta 5, pes 2017, call of duty black ops3 oynuyordum ve sıkıntı olmuyordu.Metin2 de normal şartlarda 3 çar acıyorum şaman,event carı ve pazar carı.Bir gün 3 den fazla acmam gerekti.9 adet oyun açtım sabit 3 lü acıktı + 3 pazar 3 adette derece bekleyen car açtım.İlk başlarda bir sıkıntı yoktu.Razadörde mat taşına girip slotu kesmeye başlayınca oyun dondu kaldı oyunun donması sıkıntı değil sıkıntı laptopun ısınmasıydı.Televizyona bağlayıp 4-5 saat pes 2017 2-3 saat gta5 oynadığımız zamanda bile böyle ısınmıyordu.Neyse kısa geceyim neden ısındığını araştırmaya başladım.İlk başlarda metin2 nin ekran kartı tarafından desteklenmediği aklıma gelmiyordu.Bir arkadaşım uyardı bak bakalım desteklediği oyunlar arasında metin2 var mı diye.Baktık gtx 960m ve nvdia modellerinin nerdeyse hepsi oyunu desteklemiyor.İşlemcinin internet v.b düşük alanlarda kullandığı işlemcinin dandık ekran kartında kalıyor.Baya bir uğraştım ama oyunu hiç ekran kartı üzerinde açamadım.Oyunun yetkileri nvidia ile görüşüp oyunu nvidia nın desteklediği oyunlar arasına aldırtmaları gerekiyor.Desteklenen oyunlarda olmadığı ve ekran kartına geçmediği için işlemciyi yoruyor ve laptop ısınıyor.Isınıncada verim düşüyor.Eğer bu yapılmazsa maduriyetimiz devam edicektir.Her türlü oyunu destekleyen bilgisayarların bu oyunda sıkıntı yaşaması insanı üzüyor..
    • IWDominate wrote:

Haklı bir konuya değindin gtx 1050 ekran kartıyla metin2 gibi bir oyunda kasma yaşanıyorsa daha napmamız lazım :D
      Nvidia Forumunda konuyu zaten açmıştım hocam,o zaman link bırakayım destek olabilenler olsun Nvidia Forumunda Metin2 konusu Benim süreçte sana benzer hocam, dediğin gibi gta 5 bile rahat oynaarken metin2 ch1 pazarın takılır olması insanın canını çok sıkıyor ki tek sorun o değil, sürekli oynarsan bilgisayarın pertide çıkıyor dahili bozulunca.Eski laptobumun bozulmasının sebebi dahiliyi çok yormam çıktı ve hariciyide kullanamadım.
      AMASYALİ
    • TrKuZeY wrote:

markayı modelini şu sebepten sordum markası hp olan ve ekran kartı amd olan örnek: hd6770m gibi ekran kartı olanlarda fixed mode diye birşey var onu biosdan ayarladığında ilgili driver sürümünüde kurunca tüm uygulamalar istisnasız güçlü kartta çalışıyor. hp böyle bir çözüm yapmış.
      Hp laptopu olan arkadaşlar denesinler bi bakalım o zaman.Hp laptopta şuan haricide oynayabliyor musunuz yani ?

baklawa wrote:

Intel işlemci+AMD Gpu kullanan arkadaşlar leshcatlabs.net/ adresindeki sürücü paketlerini inceleyip deneyebilirler.

Ancak bu yazdıklarım sorun olmadığı anlamına gelmez, oyundaki uzun zamandan beri çözülmeyen bu soruna muhtemel çözümlerdir.

Nedir : Her iki çalışma modu da laptoplarda pil kullanım süresini artırmak için düşünülmüştür.

Fixed Mode : Eski teknolojidir. BIOS'tan bu modu, sonra da ekran kartı sürücüsünden performanslı/enerji tasarruflu modu seçeriz. Performanslı modu seçtiğinizde tüm grafik işlemler gpu ile yapılır. Oyundaki sıkıntıyı da bu şekilde gideririz. Enerji tasarruflu modu seçtiğimizde ise CPU'daki GPU kullanılır.

Dynamic Switchable : Güncel teknolojidir. Ekran kartıyla birlikte gelen bir uygulama ile hangi programın hangi ekran kartını kullanacağını seçeriz. Örneğin internet explorer CPU'daki GPU'yu, GTA ise harici GPU'yu kullansın diyebiliriz. Metin2 de işte burada sıkıntı çıkarıyor.

Ben ne yaptım? (AMD/Intel) :
      1. Laptopumda Fixed Mode seçeneği yoktu, Fixed Mode seçeneği olan modiyiye edilmiş bir bios bulup yükledim. Bunu yaparken risk aldım, tevsiye etmiyorum.
      2. leshcatlabs'dan Fixed mode için derlenmiş son UnifL sürücü paketini indirip kurdum. Catalyst 14.4 WHQL UnifL v2.4
      3. Windows 7 yükledim.
      4. Başarılı olduktan sonra herhangi bir ekran kartı sürücü güncellemesi YAPMADIM.
      Her şeyden önce ilginiz için teşekkürler,ne kadar bu konudaki çabanı takdir etsemde seninde bahsettiğin gibi bu işlemler çok tehlikeli ve hata payı yüzksek işlemler,senin sistemindeki her şeyin bundan önemi vardır eminim ki.Bu şekilde sende başarılı bir şekilde çalışıyor mu bilemem ama bunu genele tavsiye edemeyiz o açık hocam.
      Ben hayret ediyorum ki Metin2 Gameforge gibi yaklaşık 5-6 milyon insanın hala aktif oynadığı bir şirketin oyunu nasıl olurda böyle basit bir işlemi yapamaz yada yapmaz yada ilgilenmez her neyse..
      Gameforge ,Aion dan tutunda Teraya kadar birço oyunun yayıncısı şuan arkadaşlar ve hepside harici ekran kartıyla sorunsuz bir şekilde çalışıyor,deneyim desen var kaynak desen zaten var.Sorun ya Ymir de yada ilgilenilip söylenmediği için Ymir de bu konuda bişey yapma gereği duymamış.
      Özel pvp server bile harici ekran kartıyla çalışmaması olayını çözebilmiş siz düşünün.Sorun o kadar basit aslında.
      Ben hayret ediyorum, bakın mesela hala hiçbir admin cevap vermiyor yada iletilecek bile demiyor ki 1 yıl önceki konuya iletildi yazdıkları halde hiçbir gelişme olmamış.
      Aramızda almancası iyi bir arkadaş varsa şu Metin2 güncelleme videolarındaki Metin2 sorumlsu Alman ilgiliye ulaşalım yada önerileriniz nedir ?
      Ben şahsen Nvidia forumuna konu açtım metin2 yi desteklemesi için ki büyük ihtimal sorun onlardan kaynaklanmadığını tahmin ettiğim halde.Belki adamlar şirkete ulaşır da sizde bir optimizasyon sıkıntısı var hacılar farkında mısınız laptopla oynayanların laptobunu pert ediyorsunuz gelin bi çözüm bulalım der diye..
      AMASYALİ
    • Direk alakası yok ama arkadaş giriş bölümünde bahsetmiş.
      Ben oyun için amd fx 8350 aldım ama aldığıma pişman oldum oyun bir iki saate varmadan sürekli donuyor ancak oyunu açıp kapatınca düzeliyor.
      Burada suç biraz da bende araştırma yapmam gerekliymiş.Malesef amd fx serisi işlemcilerde bu hata mevcut.
      Şimdi işlemci ve anakartı değiştirmek için bi ton masraf yapmak istemiyorum dona dona kullanacağız.
    • menefure wrote:

Direk alakası yok ama arkadaş giriş bölümünde bahsetmiş.
      Ben oyun için amd fx 8350 aldım ama aldığıma pişman oldum oyun bir iki saate varmadan sürekli donuyor ancak oyunu açıp kapatınca düzeliyor.
      Burada suç biraz da bende araştırma yapmam gerekliymiş.Malesef amd fx serisi işlemcilerde bu hata mevcut.
      Şimdi işlemci ve anakartı değiştirmek için bi ton masraf yapmak istemiyorum dona dona kullanacağız.
      Aynen o konuda forumda mevcut,bayadır süren sorunlardan bir taneside o, yalnız orda alternatif var ,burda ise bütün laptoplardan bahsediyoruz,az buz değil mesela üniversitede okuyan insanlar laptop almak zorunda kalıyorlar ve durum bu.Metin2 nin oyuncu kaybetmesindede büyük etken oluyor, insanlar yeni nesil laptoplarda bile donan oyundan atan lag giren bir Metin2 görünce sorunun oyundan kaynaklandığını ve eski bir oyun olduğu için bu soruynların olduğunu düşünüp yeni oyunlara geçiyorlar,halbuki durum çok farklı.
      AMASYALİ
    • ben 3 yıldır araştırıyorum amd a seri apu işlemci kullanıyordum. ekran kartı değiştim ssd aldım farklı programlar vs. çözüm olmadı. amasyalı arkadaşım şimdi nvidia ekran kartıda olsa laptop da nvidia ekran kartı tek başına çalışmaz trubo boost dedikleri olay yani sistem sıkışınca devreye girer. direk kendi başına çalışmaz. metin2 tek çekirdek performansı üzerinde çalışıyor amd a serisi işlemcilerin tek çekirdek performansı işler acısı.. şimdi gelelim soruna a serisi apular 2133 yada 2400 mhz ramlarle uyumlu ama şu an piyasada bulunan ve çoğumuzun kullandığı ramlar 1600 mhz geçmiyor amd de eger işlemci mhz ram mhz den yüksek olursa takılma sorunları oluyor çümkü darboğaz yaratıyor.. sıkıntı burada başlıyor.kısacası metin 2 ekran kartı lazım olsa da işlemci üzerine odaklanan bir oyun işlemci iyi değilse tek çekirdek performansı iyi değilse isterseniz 1080 ekran kartı tak zaten kaldırmaz takılsa bile aynı problemi yaşayacaksınız. problem ram ile işlemci frekansının uyuşmaması kısacası bu.. intel kısmında ise eğer işlemciniz çift çekirdekse bunu 4 gerçek çekirdek olan bir işlemciyle değiştirmeniz. yoksa oyunda herhangi bir sorun yok. bunu şundan söyleyebilirim yeni bir sistem topladım anadolu ch1 de 20 hesap açabiliyorum isimler ve pazar isimleri açık bir şekilde aldığım fps en düşük 50 fps altına düşmüyor köprülerde takılma yok oto avda takılma donma yok örümcek zindanı ve kulede kararma yok. eğer yönetim izin verirse bir sistem toplama rehberi yayınlayacağım yakında oran yeni sistem toplamak isteyen arkadaşlar bakabilir