Korsan sunucu ve yayıncılarına inen derindarbe

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Gemenli wrote:

Hacı dayılar bu sorum Metin2 ekibine;
      Neden 8 aydır bu oyun oyuncularına sorundan başka birşey getirmiyor?

Çözümler var elbette ama iş işten geçtikten sonra...
      Bakış açına ve baktığın yere göre değişir. Sorunlar aç gözlülükten kaynaklı çıkıyor hemen bir açık bulma derdinde olan bir milletiz, değişmesi gereken bu zihniyet. Bu zihniyet değişmediği sürece daha çok sorun görürsün. O yüzden sen bu sorunlara nereden bakıyorsun o önemli ...

• Metin 2’ye oyuncu kazandıranlar her zaman oyunu kafaya oynayan sembol isimler oldu. Bu kişilerin YouTube kullanım şekli belli zaten. Yayıncı dediğiniz adamlar oyunu oynamayı bilmiyor, takipçi kitlesi de PubG mantığıyla oyun oynayan tipler. Başlayanlar da 2 ay içinde hileyi keşfedip banlanır. Dolayısıyla fazladan iş yüküne gerek yok.
    • BABALA35 wrote:

Bu korsan sunucu yayını yapıyor dediğiniz adamlar , yıllardır Metin2 TR sunucusu için user kazandıran adamlardı , kimi 4 yıldır açık olan hesabını , kimi 2 yıldır açık olan youtube hesabını kaybetti . Biraz insaflı davranıp sadece 1 2 videosuna telif attıktan sonra özel olarak videolarının kaldırılması istenebilir ve Metin2 TR ' ye dönmeleri söylenebilirdi.

Sizin kapattırdığınız hesaplarda Metin2 TR videoları da vardı ve onları hala izleyen çok sayıda büyük bir kitle de vardı.

Fevri davranıp böyle bir girişimde bulunulması bence kabul edilemez.

Eğer o youtuber'lara geri dön çağrısı yapılsaydı hesapları kapatılmadan , emin olun pvp'lerden Metin 2 TR'ye bir göç dalgası olurdu. Hem onların onca yıl yaptığı Metin2 TR videoları yani emekleri hiç olmuş olacaktı hemde Metin2 , 3 4 kat daha user kazanmaya devam edecekti ...
      emek mi? Hırsızlar da bir şeyleri çalmak için emek sarf ediyor. Youtube üzerinden bir gelire sahipler bağışlar ve oyun içi gelen yardımlar da buna ekstra olarak sayılabilir. Oyuncunun oynayisini sunup içerik üretmesi ve paylaşması kendi tercihidir. Bu tercihini hayata döktüğü için içerik üreticisi olanlara imtiyaz verilmesine gerek yok. Paylaşım yapanların da ayrıcalık istemeye hiç hakkı yok kimse onlara video cekeceksin demiyor sonuçta. Resmî sunucuda oynayan kimseye bir yaptırım bulunmadı gf hırsıza ceza verdi diye suçlu mu oluyor?
    • BABALA35 wrote:

Bu korsan sunucu yayını yapıyor dediğiniz adamlar , yıllardır Metin2 TR sunucusu için user kazandıran adamlardı , kimi 4 yıldır açık olan hesabını , kimi 2 yıldır açık olan youtube hesabını kaybetti . Biraz insaflı davranıp sadece 1 2 videosuna telif attıktan sonra özel olarak videolarının kaldırılması istenebilir ve Metin2 TR ' ye dönmeleri söylenebilirdi.

Sizin kapattırdığınız hesaplarda Metin2 TR videoları da vardı ve onları hala izleyen çok sayıda büyük bir kitle de vardı.

Eğer o youtuber'lara geri dön çağrısı yapılsaydı hesapları kapatılmadan , emin olun pvp'lerden Metin 2 TR'ye bir göç dalgası olurdu. Hem onların onca yıl yaptığı Metin2 TR videoları yani emekleri hiç olmuş olacaktı hemde Metin2 , 3 4 kat daha user kazanmaya devam edecekti ...
      Sen olayların çok gerisinde kalmışsın, defalarca uyarıldılar ama anlamadılar. Anlamadıklarını kanallarını kaybettikden sonra ki hareketleri ile tekrar göstermişlerdi zaten..
    • bu oyunda eskiden yayıncı mı vardı yayıncıya ihtiyaç yok deyip oynadığı sunucuda ticaret dönmediği için şikayet edenler var. metin2 den başka oyun oynamamış arkadaşlar var galiba. bildiğim tüm dev oyun şirketleri daha oyunu piyasaya sürmeden yayıncı olayıyla ilgileniyor. anlık aktif oyuncu sayısına bakıyorsun 1-2 milyon civarı. onlar senin benim gibi insanlar değil ürün sunmayla ilgili kitaplar makaleler okumuş okulunu bitirmişler bunca yıl üstünde çalışmışlar. bir bildikleri var ki ilgileniyorlar.

kendimden örnek vereyim. yayın izleyen birisi değilim. 3 yıl önce çoğu kanal official server larda oynuyordu. youtube da bu insanların metin2 videoları karşıma çıktı. bir izlemedim iki izlemedim üçüncü de göz attım. simya kuşak vb. şeyler gelmiş. sonra daha detaylı araştırma yaptım bu videolar üzerinden. yeni sistemleri kavradıktan sonra oyuna başladım. oyunda 5 kişilik bir grubum vardı. kasılırken full sohbet muhabbet ederdik. bu gruptaki insanlar da o kanallarda izledikleri videolarla başladıklarını söylemişti. sadece bizim gruptan binlerce lira para aktı şirkete. neden mi? şuan hakaret ettiğiniz kanalların attığı videolar sayesinde. bence bu insanların p sunuculara geçmemeleri için önlemler alınmalıydı. zorla çektirmiyoruz çekmeyin diyorsunuz ama çağa ayak uydurmanız lazım şimdi işler bu şekilde işliyor. bildiğim dev oyun şirketleri bayağı büyük bir meblağ para ödüyor yayıncılarına.

size kalsa bu dev oyun şirketlerindeki yetkili insanlar akılsız olmalı ki yayıncı işiyle de uğraşıyorlar ne de olsa iyi bir oyunun yayıncıya ihtiyacı yok değil mi :)
    • BABALA35 wrote:

Metin2 oyununu bu zamana kadar getiren ne yayıncılardır ne Twitch ne de Youtube. Dolayısıyla yayın hakkını elinde tutan Gameforge, dilerse Metin2 TR yayını yapan yayıncılara dahi telif atma hakkını elinde tutuyor. Çünkü yayın hakkı Gameforge'a ait. Şimdi kalkmış lisansı olan bir oyunun türevlerini yayınlayan kişi ve kanalları savunup "1-2 videoya telif atsaydı" demek cahillikten başka birşey olamaz.
      O kişiler 1-2 video çekmedi sonuçta, kanallarda boy boy P server videoları varken dilediği kadar telif atabilir. Hatta bu işle uğraşan firma daha fazlasını dahi yapabilir.
      Bu oyunda ne oyuncular yürüdü gitti, ne kafa oyuncular, karakterler hatalardan dolayı silinip gittiler(gerek kendi hataları, gerek oyun içi hataların kötüye kullanımı). Emin ol oyuna oyuncu kazandıracak diye, kitle kasıp P sunucuya geçen, üstelik bu şansı birden fazla elde etmelerine rağmen suistimal edip tekrar P sunucu yolunu tutan kişilere TR oynamaları, yayınlamaları için fırsat verilmesi 10 yıldır Metin2 TR oynayan ben ve benim gibi diğer oyunculara küfür etmekten farklı birşey olamaz. Gameforge'un bu tutumu sonuna kadar doğrudur, hatta geç bile kalınmıştır. Metin2 TR'nin kaderini, kitlesini, sırf 2 hediye çeki alamadı, sponsor olunmadı, "Metin2 TR bize sahip çıkmadı" diyerek saçma bahanelerle kendilerine fırsat bilen kişiler, başta COMA @DeRiNDaRBe 'nin iyi niyetini suistimal etmiştir. Sonra kendilerine güvenen birçok oyuncuyu kandırmıştır. Youtube videolarının altındaki kötü yorumları silip, iyi yorumlara KALP atıp sadece kendilerini kandırabilirler. Ne kadar tepki çektiklerini kendileri çok çok iyi biliyor zaten..
      Reklamını yaptıkları her bir P sunucu için para alan, birkaç bölüm video çekip o sunucuları bırakan, peşlerine takılıp bu P sunuculara başlayan insanları yüz üstü bırakan bu kişilere daha ne kadar inanıp güvenecek insanlar, daha ne kadar kendilerini aciz bırakacaklar göreceğiz.
      Metin2 TR bünyesinde olan en ufak hatadan en büyük hataya kadar olan konulardan, kaostan beslenen bu kişiler içerik çıkaramadıkları için artık bu tarz konulardan yayın yapıp, video atmaktan da büyük zevk alıyor. Bazı kişilerde daha incelemesi bitmemiş, hukuki boyuta taşınmış bir konudan hemen ertesi gün net bir sonuç bekleyip konuyu dallandırıp budaklandırıp Metin2 TR'ye zarar vermek isteyen bu girişimcilere içerik çıkarmaları konusunda yardımcı oluyorsunuz.
      Herhangi bir ceza almadım, belki mağdur olup şimdilik ceza alan arkadaşları anlayamam fakat biraz sabırlı olunması, hem kendilerine hemde günden güne daha fazla zarar verilmeye çalışılan Metin2 oyununa daha fazla darbe vurulmasına engel olabilir.
      Bu oyun bizim oyunumuz, yeri gelir şanssızlığımıza kızarız, yeri gelir isyan ederiz ama bırakamayız, yeri gelir bir süre girmesek bile yine kendimizi oyunda buluruz.
      Bunlar benim düşüncelerim.
      Daha iyi bir Metin2 için, biraz sabır, doğru kanallar üzerinden bol bol feedback.
      Teşekkürler.

"Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük TÜRK olarak dünyaya gelmemdir."
      Mustafa Kemal ATATÜRK
    • New

Kaptan5453 adlı forum kullanan arkadaş, sen neyin kafasını yaşıyorsun. Madem tr yi seneler önce bıraktın hala buralarda ne işin var, birde üstelik saçma sapan tavsiyelerde bulunmuş bize akıl vermişsin. Herkes kendi işine baksın, birşey biliyormuş gibi burda yazıyorsun ama boşuna, herkesin aklı var, herkesin kendi parası, isteyen istediğini yapmakta özgür, sen hangi hakla, nasıl bize utanın dersin, sen kimsin ya? Sen mi karar veriyorsun bizlerin utanıp utanmayacağımıza. Git işlerinle ilgilen, buralarda konuşupta, adamın sinirlerini zıplatma.
    • New

Şu yayıncı ları acındırmayın yahu.Metin2 kimseye maddi kazanç kapısı olmamalı.
      Kaç yaşında olursa olsun üniversiteye gidiyor destek olalım gibi tarz lar doğru değil.
      Madem okuyor para kazanmak istiyor gitsin simit satsın ne bileyim limon satsın.ne bileyim büfede çalışsın olmadı part time bir iş bulup çalışsın.bunlar ayıp şeyler değil.
      Ama Metin2 böylelerine gelir kapısı haline gelmesin birader. buranın hayır kurumuna benzer bir yanı var mı ?
    • New

Birtakım kurallar vardır,birtakım şeyler vardır bunlara uymayıp daha sonra gelip burda 50 kere aynı konu hakkında sızlanmanın bir mantığı yok.Benim görüşümce bu P-Sunucu oynayanlara ve yayınlayanlara az bile yapıldı.Bir de bazı arkadaşlar bizden binlerce lira para aktı gibisinden konuşmuş herkes bu oyuna para yatırıyor bu oyuna yatırdığın paraları kimse sana dayatmıyor zorla yatır demiyor,her fırsatta bunu dile getirmenizin hiçbir mantığı yok.Oyuna dönmenizin sebebi de Hem P-Sunucu videosu hem TR videosu yayınlayan arkadaşlardı madem yayınladığı P-Sunucuya başlasaydınız hem paranız cebinizde kalırdı.Yasak ve hırsızlık bu abi anlamamak için çaba göstermeniz harika.
    • New

BayKalite wrote:

Gemenli wrote:

Hacı dayılar bu sorum Metin2 ekibine;
      Neden 8 aydır bu oyun oyuncularına sorundan başka birşey getirmiyor?

Çözümler var elbette ama iş işten geçtikten sonra...
      Bakış açına ve baktığın yere göre değişir. Sorunlar aç gözlülükten kaynaklı çıkıyor hemen bir açık bulma derdinde olan bir milletiz, değişmesi gereken bu zihniyet. Bu zihniyet değişmediği sürece daha çok sorun görürsün. O yüzden sen bu sorunlara nereden bakıyorsun o önemli ...
      Burada bakış açısına göre değişme durumu olan birşey yok. Açık (İşin kolayına kaçma) bulma, her zaman her oyunda her toplum tarafından araştırılan fırsata çevrilmeye çalışılan bir durum. Sen "Açık bulma" ile "Hata" terimlerini bir gözden geçir derim.

Şu son 8-10 aylık süreci incelersen, her güncelleme arkasından bir "Hata" ortaya çıkmakta. Bu hata kişilerin araştırarak buldukları birşey değil. Örn;
      1 - Simyaların kaybolması
      2 - Kanal değiştirme hatası nedeni ile kapatılması
      3 - Yeni getirilen eventlerin hatalardna dolayı kaldırılması
      4 - Ep yüklemesi sırasında oluşan hatalar.
      5 - Ep yüklemesinden kaynaklı hesap kapatılmalar
      6 - Mitsi simyalarından sonra tılsımların etkilerinin kaybolması (Azalması değil simya ile kullanıldığında güçlendirmeler etki etmiyor.)
      7 - Ortak kullanılamayan çiftlemeler ([kahramanlık + mutluluk vb.] gibi şeyler değil. [Bilgelik + hilal vb.] - [Kemikler + mutluluk vb.])
      8 - Ticaret camı kullanımında oyundan atılması ( Bu geldiği zamandan berii yaşanılan sorun bunu ayrı tutabilirsin)

Not : Herkesin maruz kalmadığı kısıtlı kesimin yaşadığı sorunlar da var elbette ancak bunları da açıklamak özelleştirmek gibi olur. Burada ben genel yaşanan sorunlardan bahsetmek istedim. Bu liste daha da uzatılır biraz daha ayrıntılı düşünülürse.
      YveP
    • New

Herşey bitti şimdide bu illegal yayıncı buraya yorum atan insanların tiplerine hakaret etmeye başlamış.Fatih Ç isimli illegal yayıncıya buradan seslenmek istiyorum, çok şükür elimiz, kolumuz tutuyor gerisi mühim değil, yayın geçmişini indirdim hakaret ettiğin yerde ses kısmak birşey ifade etmiycek e-devletine bakarak ol bu aralar,gerekli yerlere bildirildi, hertürlü karşınızdayım bundan sonra hertürlü bu piyasadan silinip gideceksiniz :)

İntikam ÇAKALIN işidir,KURT bedel ödetir ...
    • New

şaka bi yana helal olsun Coma ya sonunda el atmaya başladı yakında güzel şeyler olacak gibi devam Coma sen böyle güzel şeyler yaparsan sonuna kadar destek görür teprik msjları alırsın yani bide şu eski sv lerin etkinlik takvimine el atsan Oxford yarısmasına el atsan dıyorum tadından yenmez o zaman ama güzel başlangıc yaptın yıllardır beklediğimiz buydu hep senden yetkilerini sonuna kadar kullan bide şu gm lere el at ticked atıyoruz bizi bi dövmedikleri kalıyor yani bazı Gm arkadaşlara lafım yok sıkıntımızı çözemeseler bile güzel uslum ile yaklasıyorlar bi onada el atarsan güzel olur yavaş yavaş hepsini bekliyoruz senden
    • New

BABALA35 wrote:

Haksızsınız arkadaşlar hiçbirinizden alıntı yapmadan devam etmek istiyorum .

Kapatılan youtube hesaplarındaki Metin2 TR videolarının izlenmesi 100 bin , 200 bin civarlarında . Ha onları izleyenlerin hepsi çocuk onlar gelse ne olur gelmese ne olur diyorsunuz ama o iş o kadar basit değil . Çoğu yeni başlayan çocuklar 20 lira 50 lira telefonlarına yükleyip ep çekip çarlarını dizmeye çalışan çocuklar . 100 bin gibi bir izlenmeyi alan yayıncının videolarını kapatırsan ne çocuk gelir oyuna ne de para. Ayrıca unutmayın ki metin2 TR oyuncularının %80'i 18 yaş altı çocuklar.

Ben pvp videolarını çeken youtuber'lara haklılar demiyorum. Elbette Gameforge gibi büyük bir şirket bunun önlemini alacaktı , ama böyle değil . Biri gelmiş sen geride kalmışsın bunları çok uyarıdılar demiş. Uyarı böyle olmaz. Eğer ciddi bir uyarı vermek istiyorsan ciddi bir gözdağı vermen gerek . Adamları yok etmeyecektiler.

Kısacası metin2 bundan sonra nasıl user kazanmaya devam edecek hepberaber göreceğiz. 2 ayda bir sv açarakta diğer sunuculardaki user'ların azaldığını söyleyemeden geçemeyeceğim.
      Adamlar gece gündüz p sunucuya oyuncu çektiler. Geçmişte telif atılmış, akıllanmamış tekrar etmişler. Tek telif atsa gameforge, gelip yine gidip 3 ayda 1 telif yiye yiye ömür boyu p sunucuya oyuncu çekerdiler.(3 ayda 1 telifleri siliniyor) Diyebilirsin ki eskiden tr için video çekiliyordu, ben bugün sana yardım ettim diye yarın seni öldürme hakkı doğmuyor bana. Bu şuna benzer ; bugün arkadaşıma yardım edeyim, yarın arkadan hançerliyim ölsün. Hırsızlık yaptılar! Git p sunucuda oyna sorun yok ama adamlar gitti telifli içeriğin telifsizinin üstünden para kazandılar, reklam yaptılar. Sen tv de sahte para basanın reklamını yapana devlet ne yapar düşündün mü? Youtuberler gameforge arkamızda durmadı ondan yaptık falan diyor.. Buda şuna benzer yolda bi adamdan para iste, vermeyince gasp et. Çoğu youtuberin ağladığı gibi sende burada ağlama. Bu adamlar sadece gameforge ye değil, dolaylı yoldan biz oyunculara da zarar verdiler çarlarımız değersizleşti, ticaret oyuncu azlığından zorlaştı v. S. Bunlar reklam yapmasa p sunucuları kimse duyamaz böylelikle oyuncu kaybı yaşamazdık. Bunların kärdan çok zararı var.