Artık IP ban gerekli

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Artık IP ban gerekli

Merhaba, değerli Metin2 oyuncuları ve Metin2 forum kullanıcıları.

Artık bana ve bir çok oyuncuya bıkkınlık getiren ve dahi yeni oyuna başlayan kişileri bıktıran (yok yahu oynanmaz böyle detirten) "Hile" kullanımı hakkında düşüncelerimi paylaşacağım ve bunları madde madde sıralayıp "Genel Tartışma" ya sunacağım.

ARTIK İP BAN GELMELİ (NEDEN) ?
    Oyunumuzda haksızlığı ve haylazlığı tercih kullanıcı sayısı değişmiyor. Bunu yönetimde ki arkadaşlarımızda anlayacaktır ki, hile kullanan sayısı ne artıyor nede azalıyor. Bundan çıkaracağımız yegane sonuç bu kişilerin sabit aynı kişiler olduğudur. Bu neden ile hile kullanan kişilere artık IP ban atılması oyunumuzu ve serverlerimizi rahatlatacaktır. Hesaba ban atmak kesinlikle sonuç getirmez. Nitekim 1 gün içerisinde oyunun vermiş olduğu imkanlar ile 75 e kadar hesap kasmak zor değil. Banlanmaktan çekinmeme nedeni tamamen bundan sebeptir.

CAFELERDEN GİRENLER NE OLACAK?
    Kendi ekmek teknesinde buna müsade ediyor ise bir zahmet oda cezasını çeksin. Çünki günümüz teknolojisinde yetkiliden izinsiz cafe bilgisayarlarına ek bir yazılım indirmek kurmak imkansızdır bunu herbirimiz biliriz.

IP BAN TAMAMEN NEDEN GEREKLİDİR?
    Hile ve yasaklı yazılım kullanan kişilerin oyun şirketine ve hiçbir servere extra bir katkısı olması imkansızdır. Bu kişiler Ejderha Parası (EP) Kullanmaktan kaçınan, oyunu sadece elde ettiği Yangları satarak kazanç elde eden kişilerdir. Bu nedenler ile IP ban atılması zorunlu hale gelmiştir. Şöyle düşünmek lazım, ne vatana ne millete bir faydası olmayan ve sadece ve sadece kendi kesesini akçe ile doldurmaya çalışan kişiden ne fayda gelmez ise bunlarda aynı kefeye konulmalıdır.

NE FAYDASI OLACAK IP BAN ATILMASININ?
    Bizler banlattıkça yeni hesaplar oluşturup düzenini ve nizamını devam ettiren bu kişiler (oyuna ve oyun şirketine hiçbir faydası olmayan külliyen zararı olan kişiler) IP ban sebebi ile geri dönüşü olmaksızın uzaklaştırılacaktır. IP BAN sayesinde hile oranının %90 oranında biteceğine inancım tamdır. Çünki bu durumu test dahi ettim. Video alıp banlattığımız kişiler yeni hesap açarak devam ediyor. Extra olarak yeni bir hileci yok. Hile sayısı ne artıyor ne azalıyor HEP AYNI KİŞİLER!

IP DEĞİŞTİRİP GELEBİLİRLER?
    Şimdi bazı arkadaşlar Ip değiştirme programları ile gelebilir diye yorumlar yapacaktır. Free (ücretsiz) ip değiştirme programları ile oyun oynamak neredeyse imkansızdır. Çünkü ücretsiz değiştirme programları ile alabilecekleri internet hızı oyun oynamaya elverişli olmayacaktır. Nitekim bu zalımlar para vererek ücretli program ve yine ücretli live proxy almaları söz konusu olmayacaktır.

Bu maddeleri dikkatlice okuyan değerli arkadaşlarım hilenin bu şekilde yaptırıma uygulanması neticesinde yok denebilecek kadar azalacağı konusunda hemfikir olacaklardır. Kıymetli ve emektar oyun yönetimi ekibimizden de bu konu hakkında müzakere etmelerini ve nihai karara bağlamaları kaçınılmaz bir gerçektir.
  • IP ban bence cozum degil.Bu oyunu bildigimiz gibi hep ayni kisiler yeniden baslayip yeniden birakiyo yada baslayan yeni baslayan varsada muhtemelen birakmasi uzun surmuyo suanki oynayan bu kitlede eminim birgun boyle giderse birakacak bu oyunu.Bi anda degil ama yavas yavas azalacak oyuncu kitlesi bu oyunun .Metin2nin köklü degisikliklere gitmesi lazim oyundaki en buyuk etken para.Parayi basan en iyi ws ci en iyi farmci biraz fazla abartili bu durum metin2 de bence.Buna denge getirmeliler ve karakter kullanabilme becerisi yada strateji gelistirme takim oyunu gibi kavramlar malesef metin2 de yok denecek kadar az bu kavramlari oyuna adapte edebilmeleri şart.(En basitinden kritik vuruşu şansına denk gelince vurmasi yerine oyuncu el becerisine gore kazanmali )Yeni karakterler gelmeli ( yeni silah savunmalari olmamali cok karmasiklasir oyun )wslik efsun dizmek kolaylasmali PvPler yayginlasmali turnuvalar olmali GF eger bi para kazancaksa bu paranin buyuk kismini oyundaki PvP lerden kazanmali bunu bi sekilde adapte etmesi sart en onemlisi grafiklerini yukseltmeli global bi sunucusu olmali reklamlarla oyuncu cekmeli.Yoksa iki uc oyuncu bassın parasini yapsin bi farmlik karakter sabah aksam razador kessin sonra yeni server acilsin ordada aynisi zaman ve emek kaybi yada cok saglam wslik karakter diz geleni geceni tekle yine sıkılırsın oyunun bu halinden.Bunlarin olmasi icin uzun ugraslar gerekli bunun farkindayim ama
    Su konuda eminim metin2 de tum hileler fikslense bile bu oyun bu haldeyken mum gibi erir gider.
    Su konudada eminim yukarda yazdigim gibi degisikliklere giderse oyun loldeki gibi bi oyuncu kitlesine yaklasabilir.
    Umarim GF bu kadar cok seveni olan bi oyunun erimesine izin vermez.
  • Çok iyimsersin emin ol ip ban gelsede hiçbirşey değişmez. Bana göre hileleri engelleyecek tek çözüm biyolog zorunluluğudur. Bunun dışında yapılan şeyler hep boş kalır. Hilecilerin başlıca uğraştığı şey etp ve eventlerdir yap ikisinede biyoloğu zorunlu en az %90 oranında azalma olur
    Bazı sözler çok afilli durabilir ama okuduğunuzda içinin boş olduğunu görürsünüz.
    İnsanlarda böyledir..
  • Eski sistemden yanayım peki eski sistem neydi ?
    Hatırlayan oyuncular illaki vardır
    Metin2 Tr 45 server iken sadece yeni serverde alım vardı yani Mehmetçik diğer 44 serverin kayıtları kapalıydı
    Eski serverlerin yeni kayıtlarını kapatıp yeni açılan serverlere yönlendirilebilir yeni başlayacak oyuncular son sunucuyu doldurunca ardından yeni server açılır serverlerin orantılı olmasınıda sağlamış olur yeni server yeterli doluluk oranına geldiği zaman yeni bir server açılır sonrasında birleşim olur bu şekilde sürkilasyon ile devam edilebilir
    Telefondan yazdım idare edin :thumbup:
    İnsanlık bir okyanustur. Bazı damlalar kirli diye okyanus kirlenir mi hiç...

Deriko :love:
  • Öncelikle bu harika başlığı açan arkadaşı tebrik ediyorum.

Ben hileyi geçtim özellikle 15 lwl çar açıp sohbet bölümünden düşmanı olduğu kişinin anasına söven, iftira atan veletlere büyük darbe vurulacağını düşünüyorum.

İp ban olayı çok geç bile kaldı bir kişi küfür ediyorsa bütün hesapları silinmeli, hile kullanıyorsa yine silinmeli yapan yine yapar.

Dediğim gibi ben sadece gerçek çarıyla ban yeme korkusuyla ikili diyaloğa giremeyen ergenlerin fake hesap açıp küfür,iftira atmalarından dolayı bu sistemin bir an önce gelmesini istiyorum.
  • Evet evet sinekle uğraşmaya devam. Günümüz teknolojisinde değişmeyen bi kimlik var mı? Ip, mac vs... Bize bataklığı kurutacak bi çözüm gerekli. Bu arada tam emin olmamakla birlikte kurumsal firmaların ip ban atması söz konusu değil ve uluslararası hukuka aykırı bi işlem olarak tanımlanıyor, yine de burada hukuk alanında tecrübeli arkadaşlar varsa yardımcı olabilir.

Display Spoiler
    Feneğğğ aglama -Sir Wesley
  • İp ban zaten atılıyor diye biliyorum. Bu bence kesinlikle bir çözüm değil.Günümüzde kimse static ip kullanmıyor.Evlerimizde iş yerlerimizde dinamic ip mevcut.Yani ip ban atılsa bile hile kullanan kişi sadece modemin reset tuşuna basması ile başka bir ip adresi alıp tekrar oyuna girecektir.Mac ban vs. de çözüm olamaz artık onun bile çözümü var ki ben bile teknik bir bilgim olmaması halde biliyorum bu tür işleri.Daha farklı önlemler alınmalı.Üstteki arkadaşın dediği gibi belki biyolog görevi bir çözüm olabilir.
  • Çok güzel yorumlar gelmiş aslında bakarsanız oyunu eski canlı hallerine döndürmek hayal değil sırf bıkınnıktan bırakan kişiler var özellikle PvP mod oyuncuları yapılması gerekenler basit Ip banın çözüm olacağını düşünmüyorum ve kendi görüşlerimi yazayım bazı arkadaşlar bahsetmiş zaten

1-hilecilerin hangi durumlardan para kazandığını belirlemek mesela etp okey eventi yılbaşı eventi paskalya gibi
    2- bu eventlerden faydalanmak için belirli kriter gözetmek biyolog görevi ork dişi yapmak ve level görevlerini tamamlamış olmak gibi
    3-sunucuları kapamak sadece son sunucuyu yeteri düzeye gelene kadar açık tutmak böylece banlanan hileciler tekrar hesap açamaz
    4- yang won satışı yapılan yerlere hukuki süreç başlatmak
    5-steam benzeri oyuncu platformu oluşturmak eminim çok oyuncu çekecektir (yapılmasada olur sadece öneri bu)
    6-Belirli wonlara hakim hesapları sürekli kontrol altında tutmak çoğu farm yapan yüksek karakterler won satıyor biliyoruz ki son bırakan salvador da itiraf etti bunu
    Bunlar yapılırsa hoş olur daha çok şey var da sıkmayalım insanları bu kadarı yapılırsa onları da ekleriz :) saygılar (mobilden yazıyorum hata olan olabilir affola şimdiden)
  • İP Ban nedir ? Halihazırda bot forumlarını okursanız, tüm hesaplarının aynı anda ban yediklerini görürsünüz.Yani İP Atılıyor ama normal internet kullanıcıları modemi açıp, kapattığında İP adresi değişir.Yani İP Ban'dan neyi kastediyorsunuz ? Ya benim bilgim az yada sizin ki.
  • /NaRTeR/ wrote:

Çok güzel yorumlar gelmiş aslında bakarsanız oyunu eski canlı hallerine döndürmek hayal değil sırf bıkınnıktan bırakan kişiler var özellikle PvP mod oyuncuları yapılması gerekenler basit Ip banın çözüm olacağını düşünmüyorum ve kendi görüşlerimi yazayım bazı arkadaşlar bahsetmiş zaten

1-hilecilerin hangi durumlardan para kazandığını belirlemek mesela etp okey eventi yılbaşı eventi paskalya gibi
    2- bu eventlerden faydalanmak için belirli kriter gözetmek biyolog görevi ork dişi yapmak ve level görevlerini tamamlamış olmak gibi
    3-sunucuları kapamak sadece son sunucuyu yeteri düzeye gelene kadar açık tutmak böylece banlanan hileciler tekrar hesap açamaz
    4- yang won satışı yapılan yerlere hukuki süreç başlatmak
    5-steam benzeri oyuncu platformu oluşturmak eminim çok oyuncu çekecektir (yapılmasada olur sadece öneri bu)
    6-Belirli wonlara hakim hesapları sürekli kontrol altında tutmak çoğu farm yapan yüksek karakterler won satıyor biliyoruz ki son bırakan salvador da itiraf etti bunu
    Bunlar yapılırsa hoş olur daha çok şey var da sıkmayalım insanları bu kadarı yapılırsa onları da ekleriz :) saygılar (mobilden yazıyorum hata olan olabilir affola şimdiden)
    1 numaradan cok 6 numaralilar illegal calışıyor :)