Oyunun aşırı kasması ve çözüm arayışı

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Oyunun aşırı kasması ve çözüm arayışı

Senelerdir aynı masaüstü ve laptopu kullanıyorum.

Display Spoiler

Masaüstü:
    i5-4590, R9-380 ve 24 GB ram

Laptop:
    i5-2450M, dahili gpu intel HD 3000, harici gpu Radeon HD 7600M, 8 GB ram

Zaman geçtikçe metin2 oyunu fazla kasmaya başladı. Halbuki oyunda grafik olarak gözle görülür bir değişiklik olmadı.
    Zaten laptopun harici GPU'sunu kullanamıyorum. @Amasyali çok uğraştı ama bu konuda firmayı ikna edemedik.

Bugün vakit buldum ve biraz deneme yaptım. Sonuç olarak oyunun işlemciye fazla yüklendiği aşikâr.

Aşağıdaki tabloda cpu'ya yüklenirken ve gpu'ya aslında fazla dokunmadığını görebilirsiniz.

Uygun maliyetli bir çözüm arıyorum;

Bazı kombo takımlar çinden uygun fiyatlı alınabiliyor.
    Intel Xeon E5-2660 v2 (10 core 20 thread) + Soğutucu + Anakart + 2x16GB ram takımı 302$ fiyat ile satışta mesela.

Çekirdek sayısı ve fiyat olarak makul görünse de, metin2'de performansı nasıldır? Kullanan, deneyen bir arkadaşımız bilgi verebilirse çok sevinirim.

• Güzel bir açıdan yakalamışsın hocam yalnız normal pc olduktan sonra çok aşırı bir sorun olmuyor diye biliyorum o konuda.Masaüstü işlemciler zaten kolay soğutuluyor birde üstüne hariciyi kullanıyor zaten orda.O taraftan da bir rahatlama var.Asıl en büyük sorun amd ve laptoplarda gerçekleşen optimizasyon sorunları.
    AMASYALİ
  • @Amasyali artık razador keserken bile masaüstü bilgisayarda isimleri kapatmak zorunda kalıyorum. Laptop ta zaten kesmenin imkanı yok.

Hatta razador da, nemere de, market isimlerini kapatmak da rahatlatıyor. Ne alakası var anlamadım ama oyunun kasmasına neden olan sıkıntı var oyunda..

Yavaş yavaş bu hale geldi. Her güncelleme ile daha da kasmaya başladı. Sanırım yeni hile engelleme sistemi daha da zorlamaya başladı sistemi.

• Kesinlikle getirilen sistemler optimizasyon edilmeden getirildi. Market ismini kapatın heryerde rahatlıyor. Köydeki market ismi sohanda slotun üstünde falan gözüküyor.
    Ayrıca AMD işlemcilerde ekran takılıyor kayıyor.
    Laptopta nvida ekran kartlarını algılamıyor bla bla...
  • Oyun geliştiricilerinin bu konuya şöyle bir bakışı olduğunu düşünüyorum. Bence Metin2 tüm sistemlerde en iyisi olsa dahi aynı şeyi gösteriyor. Şahsen ben Metin2’yi ekran kartı olmayan bilgisayarda da oynadım durum aynıydı, gayet iyi bir bilgisayarda da oynadım durum yine aynıydı. Metin2 bu konuda herkesin istediği sistemden bir şekilde erişim sağlayabileceği optimum seçenekleri sunuyor sanırım.
  • Rynkass wrote:

Oyun geliştiricilerinin bu konuya şöyle bir bakışı olduğunu düşünüyorum. Bence Metin2 tüm sistemlerde en iyisi olsa dahi aynı şeyi gösteriyor. Şahsen ben Metin2’yi ekran kartı olmayan bilgisayarda da oynadım durum aynıydı, gayet iyi bir bilgisayarda da oynadım durum yine aynıydı. Metin2 bu konuda herkesin istediği sistemden bir şekilde erişim sağlayabileceği optimum seçenekleri sunuyor sanırım.
    Yok hocam çok fark oluyor sadece oyunu açıp açmamasına bakarsanız yanlış olur.50 client açan adam var bir pcden.Laptopta açsan direk bozar.Konuyu teknik olarak zaten Metin2 Laptoplarda Harici Ekran Kartını Kullanmıyor! konusunda kanıtladık.
    AMASYALİ
  • @Rynkass haklısın. Zaten son dönemde gelen ve config'den ayarlamasını yaptığımız kısıtlamalar bunu sağlamaya çalışıyor, iyi bir bilgisayarı olmadan oynamaya çalışanlar için daha akıcı olsun.

Ama burada anlatmaya çalıştığım şu;
    İsimleri, karakterleri, efektleri kapatmadan pazar bölgesinde dolaşmak işkence. Market isimlerini de kapatınca çok rahatlıyor ama o zamanda orada bulunmanın bir anlamı kalmıyor. Önceden de kasıyordu ama bu kadar değildi.

İki pazar kurulu bilgisayarda başka ekrandan da oyun oynamaya çalışmak rezillik..

Eğer çok çekirdekli işlemcisi olan bir bilgisayarda da durum böyleyse, çözüm aramaya gerek yok. Bunun cevabını arıyorum..