Forum Kuralları

 • * I. Genel


  1.Metin2.org forumu Metin2 Türkiye oyununun resmi forumu olup, forumun amacı Metin2 Türkiye kullanıcıları arasındaki bilgi alışverişini ve iletişimi sağlamaktır. Bu kural dahilinde, içerisinde başka oyun ve serverlardan görüntüler ve yazılar paylaşılamaz.


  b.) Forum dili Türkçe'dir.


  2. Foruma üye olan tüm üyeler bu bilgiyi biliyor ve kabul ediyor sayılır.

  3. Forum Yönetimi bu kuralları önceden haber vermeden değiştirme hakkına sahiptir

  4. Kuralların yorumlanmasında ve uygulanmasında forum yöneticilerinin vereceği kararlar geçerlidir.

  5. Metin2.org takımında görevli olan takım üyeleri haricinde, bir üyenin forumda bir adet hesap açma hakkı vardır ; birden fazla hesabı olan kişilerin, hesapları kapatılır. Aynı IP adresinden bağlanan kullanıcılar ticket doldurarak bildirim yapmalıdırlar. Ayrıca forum içerisinde hesap paylaşımı yapmak yasaktır


  6. Forum Yönetimi bu kuralları önceden haber vermeden değiştirme hakkına sahiptir.


  * II. Yetkiler ve Görevler  7. Forumdaki en yetkili kişiler Forum Yöneticileridir (administrator); forum yöneticileri forumun düzenlenmesi ve yönetilmesi konusunda yardım etmesi için moderatör atayabilir ve gerekli görürse bunlari değiştirir. Forum yöneticileri; foruma yeni bölüm açabilir, mevcut bölümleri kapatabilir, kurallara uymayan kullanıcıları forumdan uzaklaştırabilir ve forum kurallarına aykırı hareket eden kişilerin oyunda da ceza alması oyun yöneticilerine önerebilir


  a.) Forum içeriği, forumdaki kural ihlalleri oyunlarında da bağlı olabilir. Forumdaki kural ihlallerinin derecesine göre kullanıcının oyun hesabı yada hesaplarının ceza alması oyun yöneticilerine önerilebilir.


  b.)Forum yetkilileri ve Oyun yetkilileri farklı olup, oyun içi cezalarla ilgili forumda herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Oyun içi cezalarıyla ilgili itiraz, şikayet ve savunmalar forum aracılığı ile yapılamaz. Bu kurala aykırı hareket edenler hakkında Forum Kuralları tatbik edilir.


  8.Moderatörlerin görevi, yetkili oldukları bölümlerde forum kurallarının ihlal edilmesini engellemektir. Moderatörler sadece forum içinde yetkilidirler ve oyunun işleyişi, oyunda verilen cezalar gibi konulara müdahale edemezler. Forumun tamamında yetkili olan moderatörlere süper moderatör denir.


  9. Yöneticilerden ve moderatörlerden forumda ya da özel mesaj yoluyla sorulan her soruya cevap vermeleri beklenmemelidir. Forum yetkililerinin görevi forum düzenini sağlamaktır.


  10. Yazılan mesajların sorumluluğu mesajları yazan kişilere aittir, yönetici ve moderatörler başkalarının yazdığı mesajlardan dolayı sorumlu tutulamazlar.


  11. Yönetici ve uzlaştırıcı dışında foruma mesaj yazmak ya da okumak amacıyla gelen herkes kullanıcı, üye olarak tanımlanır.  * III. Forum kullanma koşulları  12. Forum amacı dışında kullanılmamalıdır;


  a.) Mesaj sayısını artırma amaçlı sürekli mesaj yazmak, piramit yapmak (iç içe 2 den fazla alıntı kullanmak) ve benzeri faaliyetler yasaktır, Belirlenmiş özel alanlar (Café Metin2, RP bölümleri, Aktüalite, Bilim ve Teknoloji, Fan Çalışmaları, Fan Club) dışında sadece Metin2.org ile ilgili konular yazılabilir.


  b.) Tek kelimelik cevaplar içeren, sadece alıntı ve/veya ifade (smiley) kullanılarak oluşturulan ya da "+1", "???" gibi anlamsız içerikli mesaj yazmak yasaktır. Bu tarz mesajlar, mesaj sayısını artırma amaçlı yazılmış (SPAM) olarak nitelendirilir, Forum Kurallarına aykırıdır ve yaptırıma tabidir.


  c.) Üzerinden iki saat geçmeden arka arkaya iki ya da daha fazla mesaj yazmak, aynı konu içerisinde sürekli aynı mesajı yazmak, görüntülenen sayfadaki tüm konularda en son mesaj yazarı olmak, birden fazla başlığa sürekli aynı mesajı yazmak, eski baslıkları bumplamak, forum kurallarına aykırıdır ve yaptırıma tabidir.


  13. Aynı konu hakkında birden fazla başlık açılamaz. Bir konu hakkında aynı bölüme birden fazla başlık açıldıysa sonradan açılanlar kilitlenir. Aynı başlığın birden fazla bölüme açılması (crossposting) yasaktır.


  14. Tüm mesajlar forumdaki ilgili kısımlara yazılmalıdır. Bu kurala uymayan kullanıcılar uyarılır, mesajlar silinir ya da taşınır, başlıklar kilitlenir, silinir yada taşınır.


  15.

  a) Bütün harfleri büyük yazmak, bağırmak anlamına gelmektedir. Tamamı ya da büyük bir bölümü büyük harfle yazılmış olan mesajlar silinir. Büyük harflerle konu baslıkları açmak yasaktır.

  b) Mesajlarda kullanılan punto maksimum 15 olmalıdır. 15 puntodan büyük yazılmıs olan mesajlar yaptırıma tabidir.


  16.

  a) Forum içerisindeki kullandiginiz kelimelere ve uslubunuza dikkat etmeniz gerekir.. Karşı tarafı rahatsız etsin veya etmesin toplum ahlakına aykırı davranışlar kısa sureli forumdan uzaklaştırılmaya sebep olur..


  b) Hakaret, cinsellik ve özel hayata karşı tehditte bulunan mesajlar yazılamaz.. Bu madde sadece yazı değil; nick(rumuz), resim, link, avatar ve bunun gibi içerikleride kapsamaktdır.. Bu tarz mesajlar yazanlar forumdan süresiz uzaklaştırılır...


  c) Forum içerisinde üyelerin birbirlerine karşı kanıtsız suçlamalarda bulunması yasaktır.


  17. Forumda, din, dil, ırk ve siyaset içerikli paylaşımlar yapılamaz. Bu tür mesajlar silinir, gerekli görülürse başlık kilitlenebilir. Bu mesajları yazanlar forumdan uzaklaştırılır. Bu madde sadece yazı metinlerini değil; resim, link avatar ve bunun gibi içerigi de kapsamaktadır.


  18.


  a) Özel hayatın ve haberleşmenin gizliligini ihlal eden yazılar (chat kayıtları, özel mesajlar, v.b.), konuda adı geçen isimlerin onayıyla forumda yayınlanabilir. Konuda adı geçen üyelerin onay vermemesi durumunda yayınlanan yazılar yaptırıma tabidir.


  b) Forum içerisinde ticket cevaplarının yayınlanması yasaktır.


  19.Forum ticari veya kişisel amaçla kullanılamaz, ticari ya da reklam amaçlı mesajlar silinir. Her türlü kişisel yada ticari sitelere ve forumlara link vermek yasaktır. Söz konusu mesajlar silinir veya sansürlenir. Bu mesajları yazanlar forumdan uzaklaştırılır.


  20.Kilitlenen veya kaldırılan bir başlıktaki/mesajdaki tartışmanın, yeni bir başlıkta/mesajda devam edebilmesi için; başlığı/mesajı kilitleyen veya kaldıran uzlaştırıcı ya da yöneticiden izin alınması gerekir, bu kurala uymayanlar forumdan uzaklaştırılır, açılan yeni başlıklar silinir ya da kilitlenir.


  21.Legal (yasal) olmayan ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suç olarak nitelendirilen ve yasaklanan her türlü içerik Metin2 Türkiye forumunda yasaktır ve bu tür içeriği yayınlayan üyeler derhal uzaklaştırılacaktır. Bu tür içerikten bunu yayınlayan üye mesuldür ve Metin2 Türkiye takımı sorumluluk kabul etmez.


  22. Üyelerimiz forumda imza (signature) kullanırken aşağıdaki imza kullanım kurallarına uymak zorundadır


  ‐Tüm Forum Kuralları imzalardaki içerik için de bağlayıcıdır.

  ‐İmzada kullandığınız resimlerin azami ölçüleri Yükseklik : 150 piksel * Genişlik : 300 piksel olmalıdır.

  ‐İmzanın bütünü sayfa okunurluğunu zorlaştıracak boyutlarda olmamalıdır.

  ‐İmzada yazı kullanırken azami punto 15 olmalıdır.

  ‐İmzada Resim kullanırken Forum Kurallarını ihlal edecek içerik kesinlikle kullanılmamalıdır. Örneğin: Siyasi parti logoları, dini söylemler, küfür, argo, hakaret vb.

  ‐İmzada kesinlikle ticari marka reklamı, firma logosu, bireysel yada ticari site/forum linki kullanılmamalıdır.

  ‐İmzada kötü alışkanlıklara (sigara, alkol vb.) özendirici içerik, şiddet, kavga, kan vb. görüntüler olmamalıdır.

  ‐İmzaların sorumluluğu üyeye aittir, legal olmayan her içerik yasak olduğu gibi Metin2 Türkiye takımı bu konuda sorumluluk kabul etmez.


  23. Üyelerimiz forumda avatar (hesap resmi) kullanırken aşağıdaki avatar kullanım kurallarına uymak zorundadır:


  ‐ Tüm Forum Kuralları avatar için de bağlayıcıdır.

  ‐ Avatarda yönetici resimleri, avatarları veya rankları taklit edilemez, kullanılamaz.

  ‐ Avatarda Forum Kurallarını ihlal edecek içerik kesinlikle kullanılmamalıdır. Örneğin: Siyasi parti logoları, dini söylemler, küfür, argo, hakaret vb.

  ‐ Avatarda kesinlikle ticari marka reklamı, firma logosu, bireysel yada ticari site/forum linki kullanılmamalıdır.

  ‐ Avatarda kötü alışkanlıklara (sigara, alkol vb.) özendirici içerik, şiddet, kavga, kan vb. görüntüler olmamalıdır.

  ‐ Avatarların sorumluluğu üyeye aittir, legal olmayan her içerik yasak olduğu gibi Metin2 Türkiye takımı bu konuda sorumluluk kabul etmez.


  24. Forum içerisinde Skype, mail adresi, telefon numarası vb. bilgilerin ve harici download linkleri yayınlamak yasaktır.


  25. Destek sistemlerinin gereksiz kullanımı (ticket sistemi / raporlama) yasaktır.


  26. Karakter takasına ve devirlerine takım müdahil olmamaktadır. Bu nedenle forum içerisinde karakter takası ve devri konuları açılması yasaktır.


  * Ek Olarak;


  ‐ Forum içerisinde alkol, sigara ve benzeri içerikli paylaşımlar yapılamaz.

  ‐ Profillerde ki "About Me" (Hakkımda) bölümünde yazacagınız yazılar Forum Kuralları çerçevesinde yaptırım uygulanabilir.

  ‐ Profillerde ki "GuestBook" (Ziyaretçi Defterine) yazacagınız yazılar Forum Kuralları çerçevesinde yaptırım uygulanabilir.

  ‐ Özel mesajlarda ki, taciz, hakaret, hesap satısı ve diğer ağır ihlaller mesajın gönderildiği kişi tarafından raporlandıgı takdirde Forum Kuralları ve Oyun Kuralları çerçevesinde yaptırıma tabidir.

  ‐ Forum içerisinde yapılan oyun kuralları ihlalleri (yang, külçe karakter satışı) forumdan süresiz uzaklaştırma nedenidir.

  ‐ Forum içerisinde yayınlanan görüntüler forum kurallarını ihlal etmemelidir.

  ‐ Forum kuralları kullanıcı isimleri içinde geçerlidir. Ayrıca forumda "♠, ♡ ♢ ♣ ♤ ♥ ♦ ♧" gibi özel karakterler içeren kullanıcı isimleri kullanılamaz.

  ‐ Verilen uyarılara en geç 1 ay içerisinde itiraz yapılmalıdır.


  Metin2.org Forum Yönetimi


  Bu kurallar 10 Şubat 2014 tarihinden itibaren geçerlidir.


  Tüm hakları saklıdır. © 2014 metin2

  Gökyüzüne kurduğum salıncağın ipi koptu, o zaman aranızdayım ...
 • Forum Ceza Sistemi  


  Ayrıca kullanıcı forumda işlediği bir kural ihlalinden dolayı forumdan direkt süresiz olarak da uzaklaştırılabilir..


  Ceza Puanı Sistemi:


  5 Ceza Puanı > Uyarıdır

  15 Ceza Puanı > 1 Gün Uzaklastırma

  30 Ceza Puanı > 3 Gün Uzaklastırma

  70 Ceza Puanı > 7 Gün Uzaklastırma

  200 Ceza Puanı > Süresiz Uzaklastırma

  Quote

  1-Metin2.org forumu Metin2 Türkiye oyununun resmi forumu olup, forumun amacı Metin2 Türkiye kullanıcıları arasındaki bilgi alışverişini ve iletişimi sağlamaktır. Bu kural dahilinde forum içerisinde başka oyun

  ve serverlardan görüntüler ve yazılar paylaşılamaz.

  b.) Forum dili Türkçedir.

  İlkine 5 Ceza Puanı

  İkincisine 15 Ceza Puanı

  Üçüncüsüne 30 Ceza Puanı

  Dördüncüsüne 70 Ceza Puanı

  Beşincisinde Süresiz Uzaklaştırma


  Quote

  5-Metin2.org takımında görevli olan takım üyeleri haricinde, bir üyenin forumda bir adet hesap açma hakkı vardır ; birden fazla hesabı olan kişilerin, hesapları kapatılır. Aynı IP adresinden bağlanan kullanıcılar ticket doldurarak bildirim yapmalıdırlar. Ayrıca forum içerisinde hesap paylaşımı yapmak yasaktır.


  Hesaplar Süresiz Kapatılır.(200 Ceza Puanı)


  Quote

  b.) Forum yetkilileri ve Oyun yetkilileri farklı olup, oyun içi cezalarla ilgili forumda herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Oyun içi cezalarıyla ilgili itiraz, şikayet ve savunmalar forum aracılığı ile yapılamaz. Bu kurala aykırı hareket edenler hakkında Forum Kuralları tatbik edilir.


  İlkine 5 Ceza Puanı

  İkincisine 15 Ceza Puanı

  Üçüncüsüne 30 Ceza Puanı

  Dördüncüsüne 70 Ceza Puanı

  Beşincisinde Süresiz Uzaklaştırma  İlkine 5 Ceza Puanı

  İkincisine 15 Ceza Puanı

  Üçüncüsüne 30 Ceza Puanı

  Dördüncüsüne 70 Ceza Puanı

  Beşincisinde Süresiz Uzaklaştırma


  Quote

  13

  a.)Aynı konu hakkında birden fazla başlık açılamaz. Bir konu hakkında aynı bölüme birden fazla başlık açıldıysa sonradan açılanlar kilitlenir.

  b.)Aynı başlığın birden fazla bölüme açılması ise (crossposting) kesinlikle yasaktır.


  İlkine 5 Ceza Puanı

  İkincisine 15 Ceza Puanı

  Üçüncüsüne 30 Ceza Puanı

  Dördüncüsüne 70 Ceza Puanı

  Beşincisinde Süresiz Uzaklaştırma

  Quote

  14

  Tüm mesajlar forumdaki ilgili kısımlara yazılmalıdır. Bu kurala uymayan kullanıcılar uyarılır, mesajlar silinir ya da taşınır, başlıklar kilitlenir, silinir yada taşınır


  İlkine 5 Ceza Puanı

  İkincisine 15 Ceza Puanı

  Üçüncüsüne 30 Ceza Puanı

  Dördüncüsüne 70 Ceza Puanı

  Beşincisinde Süresiz Uzaklaştırma


  Quote

  15

  a) Bütün harfleri büyük yazmak, bağırmak anlamına gelmektedir. Tamamı ya da büyük bir bölümü büyük harfle yazılmış olan mesajlar silinir. Büyük harflerle konu baslıkları açmak yasaktır.

  b) Mesajlarda kullanılan punto maksimum 15 olmalıdır. 15 puntodan büyük yazılmıs olan mesajlar yaptırıma tabidir.


  İlkine 5 Ceza Puanı

  İkincisine 15 Ceza Puanı

  Üçüncüsüne 30 Ceza Puanı

  Dördüncüsüne 70 Ceza Puanı

  Beşincisinde Süresiz Uzaklaştırma


  Quote


  16-a) Forum içerisindeki kullandiginiz kelimelere ve uslubunuza dikkat etmeniz gerekir.. Karşı tarafı rahatsız etsin veya etmesin toplum ahlakına aykırı davranışlar kısa sureli forumdan uzaklaştırılmaya sebep olur..


  İlkine 30 Ceza Puanı

  ikincisine 70 Ceza Puanı

  Üçüncüsünde Süresiz BAN uygulanır..(200 Ceza Puanı)


  Quote


  16-b) Hakaret, cinsellik ve özel hayata karşı tehditte bulunan mesajlar yazılamaz.. Bu madde sadece yazı değil; nick(rumuz), resim, link, avatar ve bunun gibi içerikleride kapsamaktdır.. Bu tarz mesajlar yazanlar

  forumdan süresiz uzaklaştırılır.


  İlkinde 70 Ceza Puanı

  ikincisinde Süresiz BAN uygulanır.(200 Ceza Puanı)

  Ağır hakaretler ve Küfürde kaçıncı ihlal olduğuna bakılmaksızın oyuncu Süresiz Uzaklaştırılır..(200 Ceza Puanı)


  Quote

  16-c) Forum içerisinde üyelerin birbirlerine karşı kanıtsız suçlamalarda bulunması yasaktır.  İlkine 30 Ceza Puanı

  ikincisine 70 Ceza Puanı

  Üçüncüsünde Süresiz BAN uygulanır..(200 Ceza Puanı)


  Quote


  17-Forumda, din, dil, ırk ve siyaset içerikli paylaşımlar yapılamaz. Bu tür mesajlar silinir, gerekli görülürse başlık kilitlenebilir. Bu mesajları yazanlar forumdan uzaklaştırılır. Bu madde sadece yazı metinlerini değil; resim, link avatar ve bunun gibi içerigi de kapsamaktadır.


  İlkine 30 Ceza Puanı

  ikincisine 70 Ceza Puanı

  Üçüncüsünde Süresiz BAN uygulanır..(200 Ceza Puanı)


  Quote

  18-a) Özel hayatın ve haberleşmenin gizliligini ihlal eden yazılar (chat kayıtları, özel mesajlar, v.b.), konuda adı geçen isimlerin onayıyla forumda yayınlanabilir. Konuda adı geçen üyelerin onay vermemesi durumunda yayınlanan yazılar yaptırıma tabidir.

  b) Forum içerisinde ticket cevaplarının yayınlanması yasaktır.


  İlkine 30 Ceza Puanı

  ikincisine 70 Ceza Puanı

  Üçüncüsünde Süresiz Ban uygulanır.. (200 Ceza Puanı)


  Quote

  19-Forum ticari amaçla kullanılamaz, ticari ya da reklam amaçlı mesajlar silinir. Bu tarz mesajları yazan üyeler forumdan uzaklaştırılır.


  İlkine 30 Ceza Puanı

  ikincisine 70 Ceza Puanı

  Üçüncüsünde Süresiz BAN uygulanır..(200 Ceza Puanı)


  Quote


  20-Kilitlenen veya kaldırılan bir başlıktaki/mesajdaki tartışmanın, yeni bir başlıkta/mesajda devam edebilmesi için; başlığı/mesajı kilitleyen veya kaldıran uzlaştırıcı ya da yöneticiden izin alınması gerekir, bu kurala uymayanlar forumdan uzaklaştırılır, açılan yeni başlıklar silinir ya da kilitlenir.


  İlkine 30 Ceza Puanı

  ikincisine 70 Ceza Puanı

  Üçüncüsünde Süresiz BAN uygulanır..(200 Ceza Puanı)


  Quote

  21-

  Legal (yasal) olmayan ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suç olarak nitelendirilen ve yasaklanan her türlü içerik Metin 2 Türkiye forumunda yasaktır ve bu tür içeriği yayınlayan üyeler derhal uzaklaştırılacaktır. Bu tür içerikten bunu yayınlayan üye mesuldür ve Metin 2 Türkiye takımı sorumluluk kabul etmez.


  Süresiz BAN Uygulanır..(200 Ceza Puanı)
  İlk ihlalde uyari verilip düzeltilmesi istenir düzelmezse 1 hafta imza yetkisi alınır

  ikinci kez tekrarlanırsa kulanıcının imza kulanma hakkı tamamiyle elinden alınır.

  İmzada son 4 maddenin ihlalinde ilgili kural yaptırımı uygulanıp imza yetkisi süresiz olarak alınır.
  İlk ihlalde uyari verilip düzeltilmesi istenir düzelmezse 1 hafta avatar kullanma yetkisi alınır

  ikinci kez tekrarlanırsa kullanıcının Avatar kulanma hakkı tamamiyle elinden alınır.

  Avatarda son 4 maddenin ihlalinde ilgili kural yaptırımı uygulanıp imza yetkisi süresiz olarak alınır.


  Quote


  24-Forum içerisinde Skype, mail adresi, telefon numarası vb. bilgilerin ve harici download linkleri yayınlamak yasaktır


  İlkine 5 Ceza Puanı

  İkincisine 15 Ceza Puanı

  Üçüncüsüne 30 Ceza Puanı

  Dördüncüsüne 70 Ceza Puanı

  Beşincisinde Süresiz Uzaklaştırma


  Quote


  25. Destek sistemlerinin gereksiz kullanımı (ticket sistemi / raporlama) yasaktır.


  Her ihlalde 15 Ceza Puanı


  Quote


  26-Karakter takasına ve devirlerine takım müdahil olmamaktadır. Bu nedenle forum içerisinde karakter takası ve devri konuları açılması yasaktır.


  Her ihlalde 15 Ceza Puanı


  Bu ceza sistemi 10 Şubat 2014 tarihinden itibaren geçerlidir.

  Gökyüzüne kurduğum salıncağın ipi koptu, o zaman aranızdayım ...