FastFooD'a Sormuşlar;

• Merhaba Metin2 Severler :)

Sizler sordunuz, ben cevaplamaya çalıştım. Sürçü lisan ettiysem şimdiden affola :)

Soru; Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

• Vaktinizi fazla almadan, kısa kısa kendimi tanıtacağım ve bazı durumlar hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Konu bütünlüğünün bozulmaması açısından kronolojik olarak aktarmaya gayret edeceğim. Öncelikle özel hayatımdan kısa bilgiler vereyim. İsmim Ferhat, 1984 Ankara doğumluyum. 4 Yıllık işletme mezunuyum. (şimdi iki yıllık sosyal medya yöneticiliği okuyorum) Askerliğimi Ankara Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlı Çankaya köşkünde Yazıcı Olarak yaptım. 1997 yılında bilgisayarla tanıştım ve o gün bugündür online olarak takılıyorum.

Soru; Sıradan bir gününüz nasıl geçer?

• 24 saatin genelde 16-17 saati bilgisayar başında geçiyor, 2013 yılından itibaren günümüz ticaret pazarı olan E-ticaret ile uğraşıyorum. Sayı azalıp çoğalmakla birlikte yaklaşık 20 farklı firmaya e-ticaret konusunda teknik ve yönetim konusunda destek veriyorum. Bu tür e-ticaret ve web sitesi yönetimlerinden fırsat buldukça, kendime ait olan iki farklı sektörde iki farklı işletmeme vakit ayrımaya çalışıyorum ve oralarda da bana destek olan personellerim var. Benim olmadığım zamanlarda onlar yönetiyorlar. Bu sırada sizi ihmal etmiyorum yanlış anlamayın :P

Soru; Mahlasınız neden Fastfood? (Soru böyle iletilmiş sanırım. Buradan Nickiniz neden FastFooD sorusunu algılıyorum)

• 2007 yılında şubat ayında ilk olarak GF projlerinde BiteFight'da görev almaya başladım. O zaman göreve kabul edildiğimde görevim sırasında kullanmam için bir takma isim bulmamı istediler, düşündüm ama hiç bir şey bulamadım (heycandan) o sırada yoğun bir hayatım olduğu için genelde FastFooD olarak besleniyordum, yemeğe ayıracak vakit olmuyordu. Hep hızlı yiyebileceğim yemekleri seçiyordum ve yine bir yemek sırasında mülakata girdiğim için bu şekilde bir karar verdim. ( Çok yaratıcı bir şey bekliyordunuz belki, hayal kırıklığı için özür dilerim) :)

Soru; Sizi siz yapan özelliğiniz ve sizi en çok üzebilecek şey nedir?

• Beni ben yapan Yufka yüreğim :P Eğer Yufka bir yüreğe özellik demiyecek olursak, 2. cevabım; Baskı altında ve Çözüm gerektiren konularda yapıcı ve olumlu çözümler bulmak için kendimi parçalamak diyebilirim. Başarısızlık ve Değer verdiğim birini hayatımdan çıkartmak yada Bu dünyadan ayrılması :/

Soru; Hayatınız boyunca yaşadığınız en heyecan verici tecrübe nedir?

• İlk okul 2 yada 3. sınıfta bir hafta sonu sabahın erken saatlerinde Babamın cebinden izinsiz 5lira aldım. Daha sonra fırındaki yuvarlak tepsiyi alıp mahalledeki simit fırınından bir tepsi simit almıştım (2 tur) ve 2 saat sonra 5TL'yi 15Tl yaparak eve döndüm, Benim olmayan her şeyi yerine bıraktım :)

Soru; Hayatınızla ilgili bir film yapılıyor. Adı ne olurdu ?

• FastFooD'un Elli Tonu!

Soru; En sevdiğiniz ve sevmediğiniz özellikleriniz neler? Burcunuz nedir?

• Özellik kime göre ve neye göre ? :) Yengeç burcuyum, yükselenim de Yengeç.. Özelliklerimi siz bulun artık.

Oyun dünyasında ne kadar zamandır varsınız? GF haricinde başka platformlarda görev yaptınız mı? Birde son sorum şu; bir toplulukta yönetici olmak nasıl zorluklar getiriyor?

• Oyun dünyasına 97 yılında girdim ama yönetici olarak 2007 de GF'de başladım. 2000li yılların başında Türknet, 2004-2005 gibi Süperonline IRC sohbet odalarında OPER'lik yaptım. Zorluk kişiden kişiye değişir diye düşünüyorum. Fakat insanla uğraşılan her sektörün mutlaka bir çok zorlukları vardır. Bu şekildeki bütün sektörler genelde hizmet vermek üzerine olduğu için insanları memnun etmek zor. Sabır ve Empati yeteneği gerekli.

Metin2 coması olduğunuz an hissettiğiniz duyguları bizimle paylaşabilir misiniz ?

• Yayınlanmadan önce test ettiğim bir oyun için yıllar sonra görev teklifi almak biraz şaşırmama neden oldu. Söylentilere göre planlanmış bir şey olduğundan bahsedilse bile. Buraya geleceğime dair en ufak fikrim bile yoktu.

Yanlış kararlar aldığınızda tavrınız ne olur?

• Yanlış karar aldığını farketmek çok önemli, eğer böyle bir şeyi fark edersem düzeltmek için çabalarım ve tekrar olmaması için önlemler alırım. Ayrıca böyle bir durum yaşamayı istemem.

Sizi en çok ne sinirlendirir?

• Israr edilmesine hiç tahammülüm yok.

Gelecekte yapılacaklar listenizin ilk üç sırasında neler var?

• Geleceği planlara göre yaşayanlar ve planlamadan yaşayanlar. Geleceğe dair hayal kırıklığı olmaması açısından yapılacaklar adında bir listem yok, fırsat bulduğumda aklıma gelen her şeyi yaparım :)

Hobileriniz nelerdir ve hangi futbol takımını tutyorsunuz.

• Gençliğimde şiir yazmak :P Halı saha maçları ve Doğa yürüşleri.. Tabiki Fenerbahçe.

Bu kadar projede yer almanız işiniz ve aile hayatınızı nasıl etkiliyor?

• Hiç biri etkinenmiyor, her birine ayrı ayrı zaman ayırabiliyorum.

Sabrınızı neye borçlusunuz? Bazı durumlar karşısında sakinliğini nasıl koruyorsunuz? Sabırla her soruya cevap verebilme; her soruna çözüm arama/bulabilme yetisini destekleyen özel bir şey var mı?

• Bu soruyu kim buldu ALLAH aşkına :) Aslında çok sabırsız bir insanımdır ama işimle ilgili sorularda sabır sınavındaymış gibi sakin kalabiliyorum, bazen bende anlam veremiyorum. Bulunduğum ortamlarda (neresi olduğu, konunun ne olduğu önemli değil) konuyu anlamaya çalışıp neden imkansız, neden bu sorun çözülemiyor diye bir tur da ben kafa yorarım, gerçekten çözüm olmadığına ikna olursam peşini bırakırım.

Birden fazla Gameforge projesinde yer aldığınızı biliyoruz. Peki hangisinde daha fazla eğleniyorsunuz?

• Hepsinin kendine has ortamı ve kişilik seviyesi var. Her birinin yeri bende ayrıdır. Hepsi ile eğlenceli zaman geçiriyorum. (Özellikle kurnaz oyuncularla) :)

Burada göreve başlamadan önce metin2 oynuyor muydunuz?

• 2006-2007 yıllarında oynamıştım. Ork dişi görevini yapamadığım için sinirlenip bıraktım :D

Metin2'nin sizin için anlamı nedir ?

• Çalıştığım firmanın bir projesi, insanların eğlendiği zaman geçirdiği bir yer. Ayrı bir anlam taşımıyor.

Sosyal hayatınızda ne tür aktivitelerde bulunuyorsunuz ? Boş vakitlerinizde ne yaparsınız ?

• Boş vaktim genelde olmuyor, fırsatını bulursam aksiyon filmleri izlerim yada Ailemle birlikte mangala giderim :)

Takıma alımlarda hangi konulara dikkat edersiniz? Takım üyelerinden memnunmusunuz?

• Takıma alımlar için net bilgi veremem. Takım üyelerimden tabiki memnunum, hiç bilmediğimiz bir dünyada kısa sürede çok sağlam işler yaptık.

Oyunu, oyuncuların isteklerine göre yönlendirme yetkiniz var mı? Yoksa sadece yukardan gelenleri mi uyguluyorsunuz?

• Oyunu yönlendirme yetkisi şirket içerisinde görevli ürün müdürü ve üstlerinde bulunmaktadır. Bizler sadece raporlama yapabiliriz ve yetkimiz dahilinde sizlere bilgilendirmeler yapabiliriz.

Metin2 Türkiye topluluğunun haklarının korunduğunu düşünüyor musunuz ? Şirketin, oyuncuların lehine olan durumları kendi lehine çevirdiğini düşünüyorum. Bu yoruma katılıyor musunuz ?

• Ülke olarak adlandırmak mümkün değil. Soru içerisinde örnek olmadığı için tam olarak cevaplandırmam mümkün değil. Fakat burada bir ticari işletmeden bahsediyoruz, para kazanmak için projelerini yönlendirecektir.

ikariam comalığımı daha zordu yoksa metin2 comalığımı ? metin2 ye geldiğinizden bu yana sizi en çok zorlayan olay ne oldu ?

• Her ikisininde kendine göre zorlukları var. Metin2 de şimdiye kadar; bu çok zor, bunu nasıl hallederim / hallederiz dediğimiz bir olay olmadı çok şükür. Fakat sistem banları konusunda şirket ve sizlerin arasında kalmak insanı çok yıpratıyor.

Metin2 de sürekli oyuncu kaybının sebeplerini neye bağlıyorsunuz ? Şirketin Metin2ye gereken önemi ve değeri verdiğine inanıyor musunuz ?

• Yıllar içinde oyuncuların türlü nedenlerle oyunları bıraktığını, farklı oyunlara yöneldiğini belli bir süre sonra tekrar özlem duyup yeniden geldiğini gördüm. Buna kendi iç dünyasında herkes şahit oluyordur. Örneğin ben futbol oyunlarını 1 sezon sürekli online olarak oynuyorum (para yatırıyorum) bir kaç ay sonra sıkılıp bırakıyorum. Daha sonra X oyununa geçiyorum, aynı döngü oluyor. Şirketimizin diğer oyunu Aion'da sağlam hesaplarım var, arada girer bir kaç harita gezer çıkarım. Metin2 içinde oyuncu kitlesi böyle, sürekli bırakanlar ve başlayanlar oluyor. Eski oyun motoruna sahip ve yıllanmış bir oyuna sıfırdan hiç oynamamış insanları çekmek oldukça zor. Şirket Metin2'ye önem vermiyor olsa, yatırım yapmaya devam etmezdi diye düşünüyorum. Tabiki her zaman her konuda daha iyisi olabilir ama bunu insanlara ıspatlamak mümkün değil.

Topluluğun başına geçtiğiniz için memnunmusunuz, gerekli destek Almanya tarafından veriliyor mu, projeleriniz Almanya tarafından önemseniyor mu, raporlamalarınızdan geridönüş ve sonuç alabiliyormusunuz, verilen yetkiler kendi açınızdan yeterlimi?

• Burada verilen bir görev var, memnun olup olmamam önemli değil. Görev tanımına uyarak çalışmak zorundayız. Almanya tabiki her konuda destek sağlıyor. Geri bildirimlerimiz dikkatle inceleniyor ve toplantılarda gündem olarak tartışılıyor, elbette hepsi için olumlu dönüş almak zor fakat zaman içerisinde daha da iyi geri dönüşler alacağımıza eminim.

40 günde sgm olan yöneticilerimiz mevcut. Sizce gm ve sgm eğitimleri yeterli mi?

• Yeterli etkinliği görmediğimiz kişilerin atamalarını yapmıyoruz. Takım listesinden bunu kontrol edebilirsiniz.

Usulsüzlük yapan takım üyelerine ne gibi yaptırımlar oluyor (hesaplarının banlanması takımdan atılmaları hariç)

• Ek bir uygulamamız bulunmamaktadır.

Burayı devraldığınızda elbet bir planlama, değerlendirme yapmışsınızdır. Yaptığınız planlamaya ilişkin olarak bu zamana kadar olan gelişmelerden memnun musunuz? Yoksa daha çok mu yol var?

• Çok yol aldık ve çok daha fazla yolumuz var. Şimdilik herşey yolunda gidiyor.

Kazandığınız para çektiğiniz strese değiyor mu ?

• Burada benim için para ikinci planda kalıyor. Stres hayatın her alanında var :)

Cheat blocker'den atılan random banlar tekrarlanacakmı?

• Random değil, sistem tarafından tespit edilenler kapatılmaktadır. Tabiki yeniden bu uygulama yapılacak.

Dönüşümde str etki etmeme sorunu hakkında bir gelişme var mı?

• Gerekli raporlamalar yapıldı ama henüz üzerinde bir çalışma yok.

Neden bu pandemi sürecinde bizim istediğimiz ve aslında gerçekten olması gereken durumlarda suskun kaldınız veya Almanya neden TR müşterilerini gözardı etmeye bu kadar sıcak bakıyor.

• Hiç bir konuda suskun kalmadım. Yine tekrar edeyim, hiç bir ülke için göz ardı edelim gibi bir uygulama olamaz.

Nesne markete ilk kez konulan bir ürün, oyuncular tarafından çok fazla talep gördüğü zaman neden hemen sandıkların içine konuyor? Veya neden nesne markete bir daha gelmiyor?

• Pazarlama politikası, nesne markete gelmedisini istediğiniz ürünleri veya uzun zamandır görmediklerinizi bana raporlayabilirsiniz. İlgili birimlere iletebilir ve satışa sunulması için görüşebilirim.

Kule katakomb hayalet orman gibi kimsenin uğramadığı haritaların canlandırılması gibi düşük level oyuncuların gelişmesini çok yavaşlatan bu sorunların çözümü için gf bi çözüm düşünüyor mu.

• GF'nin buna çözüm düşünmesi için önünde hiç bir iş olmaması lazım ki geriye dönüp şu haritada ne oluyor diye raporlamalarını kontrol etsin. Bahsettiğiniz haritalar zamanla silinecektir ve yeni versiyonlardaki bölümler daha ön planda olacaktır.

Metin2 oyuncusu dili sivri ve korumacı bir kitledir. Oyuna elimizden geldiğince sahip çıkmaya çalışıyoruz. Ancak eskiden sunucu açılsın diye forumda yatıp kalkardık ama şimdi yılda 6 sunucu belki fazlası açılıyor. Sebebi nedir? Gerçek anlamda sebebini söyler misiniz.

• Daha önceki soruların birinde cevapladığım gibi, oyun dünyasında sürekli bırakma yeniden başlama dönemleri olmaktadır. Bu sürede boşta kalan oyuncuları yeni bir sunucuda başlama cazibesiyle yeniden kazandırma amaçlanmaktadır. Bu sene bu kadar çok sunucu açılmasının nedeni Dünyanın mevcut karantina günlerinden kaynaklanmaktadır. Bir daha kolay kolay böyle olacağını düşünmüyorum.

Pazarların ortasına General ve Güçlü Buz Cadısı açımını ya da 1 level pazar hesaplarının ölmesini engelleyecek bir adım atılacak mı?

• Bu konuda geliştirici firmadan güncelleme bekleniyor, hazır olduğunda bilgilendirme yapacağız.

Oyuna yeni lvl sınırı getirelecekmi veya bizi oyuna bağlayacak yeni büyük bir güncelleme geliyormu, geliyorsa ne zaman?

• 20,4 ile birlikte güzel bir güncelleme bizleri bekliyor, tabikih her oyuncunun beklentisi farklı olduğu için herkesi memnun etmeyecektir.

Hesap Ayırma İşlemi Gerçekleşecekmi? Olacaksa Ne Kadar Bir Sürede Gerçekleşecek.

• Böyle bir işlem olmayacak.

En eski en geçmişli sunucularda dahi, yüksek leveller-bossları tekellerine alıp sınırsızca kesenler arasında yapılan won satışları, özellikle hilecilerin en güç gerektirmeyen Map'lerde kastıkları won'lar ve Okeyler ile ilgili sorular soracağım. Bunların takibi nasıl yapılıyor? İhbar dahilinde midir? Yoksa filtrenize takılanı mı temizliyorsunuz?

• Hem ihbarları değerlendiriyoruz, hem günlük yaptığımız rutin kontrollerde yakaladıklarımızı temizliyoruz.

Metin2 yıllardır her güncelleme'de oyunculara gelsın gelmesin diye sormadı Ne zaman oyunculara sormayı düşünüyorsunuz?

• Gelsin gelmesin diye sorulan oyun belkide yok denecek kadar azdır. Genelde firmalar yapar / yaptırır ve güncellemeyi sunar. Yeteri şekilde insanları o güncelleme içinde barındıramıyorsa sonraki versiyonlarda önem sırasını düşürür. Yapılabilecek "ÖNERİLERİ" her zaman bir filtreden geçirmekteler fakat gerçekleşmesi yol haritasına göre zaman alabilmekte, çoğu zamanda iptal etmek / ertelemek zorunda kalınmaktadır.

Sayın coma altın ve gümüş canavar üçlüsü sandıklarımız hakkında bi gelişme var mı acaba ? Mağduriyetimiz ne zaman giderilecek?

• 20,4 güncellemesiyle birlikte geri iade prosedürü çalışmaya başlayacak. (umarım bir aksilik çıkmaz)

Düşük seviye oynamayı seven oyuncular için yeni map , zindan yada herhangi bi etkinlik gelicek mi ?

• Eski oyunlarda düşük seviye için genelde sıkıcı şeyler, oyalayan özellikler oyundan kaldırılır ve daha çabuk max. level olması için gerekli düzenlemeler yapılır. Sonraki tüm özelliklerde ona göre değerlendirilir. Bu nedenle burada da öyle bir işlem olacağını sanmıyorum, tabiki geliştiriciler bu konuda farklı bir düşünce içine girmezlerese.

Eskiden yediğimiz ceza puanları siliniyor mu? Örnek veriyorum ben 4 yıl önce 3 major ceza yemişim bu sürekli hesabımda kalıcak mı? Yoksa belli bir süre sonra silinebiliyor mu?

• Ceza sistemi değişirse bir duyuru mutlaka yapılır. Fakat hesaplardaki ceza puanları silinmez yada sıfırlanmaz.

Oyunun geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz ?

• Bir kaç nesil daha eskitecektir.

Hiç mesleğinize dair pes ettiğiniz, geri çekilmek istediğiniz bir dönem oldu mu?

• Hayır olmadı.

Botlara karşı kesin çözüm , yazılım kodları ile düzenleme. Peki bu İMKANSIZ mı ? Yoksa zor mu ? Risk li mi ? Veya maliyetli mi ? Veya yetkisi var mı Gameforge nin ?

• Zehir ve Panzehir ilişkisinden yola çıkarak, mutlaka karşılıklı güncellemelerle bir birlerini devre dışı bırakmaktalar. Bu nedenle %100 kurtulmak hiç bir zaman mümkün olmayacaktır. Fakat hile kullananları bıktırmak biraz bizim elimizde olabilir. Buda gerçek Metin2 oyuncularınında en az Metin2 takımı kadar istekli ve öz verili olması durumunda mümkündür. İllegal işlerle uğraşan en ufak kitleyi etrafında barındırmamalıdır.

Oyun hakkında kendinize ve şirkete yapabileceğiniz özelleştiriler var mıdır?

• Taleplere jet hızında yanıt veremiyoruz, bu düzeltmemiz gereken en olumsuz yönümüz. Bu durumu aştığımızda herkes çok daha mutlu ve hevesli olacaktır.

Ne zaman takım genişletilecek ve ticket cevaplama süresi düşecek? Gönüllü olarak çalışma esası olduğu için suistimala açık bu görevin tek önlemi yeni takım arkadaşı almamak mı?

• Bir çok konu için ticket cevaplama süremiz şuanda max. 3 iş günüdür. Detaylı bilgi ve takip gerektiren işlemler daha uzun sürebilmektedir.

Oyuncular kostüm ve silah fişlerine mahkum edildi ama tedarik edilmesi zor, kimi zaman imkansız hal alıyor bu sorun net olarak çözülecek mi?

• Oyunun bir parçası haline geldi, değişeceğini sanmıyorum.

Önce ki yöneticilerin görevlerini bıraktıkdan sonra neredeyse kendini ve karakterlerini ortaya koyan tabularından hiç düşünmeden vazgeçtiler . Ve yaptıklarının sonucunda , kimbilir geçmişte neler yapmışlardır diye düşünerekden yöneticilere inancım azaldı bir oyuncu olarak Fastfood bu konuda oyuncuyla kendi arasında ki güven bağını kurmak için bişeyler yapıcak mı ?

• Can alıcı yetkilerin herkesde olması durumunda bunun takibi çok zordur. Ben böyle bir topa giremem maalesef. Mevcut kadromuzda sistemsel bir açık olmadığı taktirde birisi yetkisini kullanarak illegal bir işlem yapamaz.

Oyunun daha güzel olması için oyunculara karşı önerileriniz nelerdir ?

• İllegal olan tüm bağlantı ve ortamlardan uzak durmaları. En ufak şüphe ile bile olsa yönetimle karşı karşıya kalmaktan kaçınmaldırılar.

Son olarak üyelerimize söylemek istediğiniz bir şeyler var mı ?

Keyifli Oyunlar Dilerim

FFLogo.gif

Gereksiz Eleştiri, Gizli Hayranlıktır! 8o