• Merhaba arkadaşlar,

Sizle oyunda olan bazı şeylerin aslında ne olduğunu paylaşmak istiyorum.

1- Statüler:

VIT:Vitality:Canlılık = 40 hp + 0,75~8 defans.

INT:Intelligence:Zeka = 20 sp + 2 büyülü saldırı değeri + 1 büyü savunması ( birim değer )

STR:Strength:Güç = 1,5 saldırı değeri ( bu statü 2 sene önce bir değişime uğradı; daha önceden her karaktere puan başı 1,5 birim saldırı değeri kazandıran bu statü 2 sene önce gelen büyük güncelleme ile lycan e şamanda artık saldırı değeri kazandırmıyor, ninjada 0,25 birim saldırı değeri kazandırıyor, savaşçı ve surada ise hâlâ aynı. )

DEX:Dexterity:Çeviklik = -bu statü oyundaki en önemli statüdür- Bu statü sizin " silah çarpanı " nızı artırır. Silah çarpanı henüz 1. seviye olan bir karakter için yaklaşık " n x 1,45 " dir. Silah çarpanı, size silahınızdan ve kuşağınızdan gelen " fiziksel " saldırı değerininin bir çarpanıdır. Maximum " n x 2.0 " a ulaşabilir. Lycan ve Ninja karakterlerinde bu statü puan başı 1-2 saldırı değeri sağlamasının yanı sıra tüm karakterlerde 4-5 puanda bir sizin silah çarpanınızı artırarak gözle görülür ölçüde saldırı değerinizin artmasını sağlar. Bunun yanı sıra ister " büyülü saldırı değeri " ile hasar veren bir atak yeteneği kullanın ister " fiziksel saldırı değeri " ile hasar veren bir atak yeteneği kullanın yetenekleriniz gücünü artırır. Bu 10 sene önce de böyleydi, hâlâ böyle. Ve o herkesin seneler boyu efsaneler yazdığı savuşturma... Savuşturma yabancı korsan sunucuların bazılarında " DR " olarak geçer. " DR ", " Damage reduction:Hasar Azaltma " demektir. 1 Savuşturma = %0,5 hasar azaltma sağlar.

Gelelim 2 sene önceki güncellemeyle gelen " INT ile artar. " vari ibarelere. Bunlar sadece birim statü başı 1-3 saldırı değeri ekleyen küçücük güçlendirmelerden ibarettir. Ancak özellikle DEX yani çeviklik statüsünün işlevinin bilinmemesi yüzünden yanlış yorumlanma gibi vakalar söz konusu...

Geçelim bazı yeteneklere.

Karabüyünün " Karanlık koruma " adlı yeteneği aslında overpowered ama geliştirilmesi fayda sunmayan bir yetenek.

Bu yetenek 90 Zeka olan bir karakterde, henüz sadece 1 puan verilmiş iken %33,33 hasar azaltma sağlıyor ( Değerler minimal oranlarda hata payı içerebilir. ) . Ne yazık ki bu yeteneği PERFECT seviyesinde de %33,33 veriyor. Değişen bir şey yok!

Dehşet adlı yeteneğin oklardan korunma şansı % kaç verdiği belirtilmemiş, P için %37 oklardan korunma şansı verir.

Şimdi biraz sitem edeceğim...

Öncelikle belirtmek isterim ki yüksek seviye savaşlarında beceri hasarına karşı koymanın aşırı düzeyde yüksek olmasından ötürü ve Büyülü saldırı değerini kaynak alan büyü hasarı veren yeteneklerin maximum hasarını artırmanın yollarınının çok kısıtlı olmasından ötürü yüksek seviyede şamanla veya karabüyü surayla yetenek kullanıp rakip öldürmek imkansız. Bunun en büyük sebebi henüz bahsetmiş olduğum " silah çarpanı " nın büyülü saldırı değeri için geçerli olmayışı... Evet malesef büyülü saldırı değeri silahınızın üstünde yazan değer kadar kazanıyorsunuz. Hava kılıcı, Mavi şebnem, zırh kostümü, zırh efsunu, yakut, liderlik gibi faktörlerle oyunda maksimum 4000 civarı saldırı değerine ulaşılabilirken bu değer 6.7. efsunlarla beraber büyülü saldırı değeri için 1300-1400'ü aşamıyor. Bu konuda alacağım cevaplardan birine yanıt vermek istiyorum, bu oyunu yapanlar bunları bilmiyor mu? sorusu... Evet 15 sene önce simya yok iken, kuşak yok iken, henüz çiçek kasmak aşırı zor iken, efsun atıp zırha 50 s değeri getirmek zor iken, liderliği p lemek zor iken, efsunlu kostümler yok iken dengeliydi. Neden mi? Her karakterin bir rolü vardı, hepsinin birbirine karşı avantajları ve dezavantajları vardı. Oyundaki tüm yetenekler eşit güçte değildi belki ama karakter dengesi söz konusuydu, ne de olsa ROL yapma oyunu öyle değil mi? Fakat son senelerde özellikle simya ve kuşak kavramının oluşmasıyla oyundaki saldırı gücü kaynakları başını alıp giderken bu tarafa gelen tek güçlendirme büyü bozma taşı oldu... peki büyü bozma taşı nedir? büyü bozma taşı, rakibinin büyü savunmasının mevcudunun belli bir % sini görmezden gelmenizi sağlar. Örneğin, rakibinizde %60 büyü savunması var, üzerinizde %25 büyü bozma var. Rakibinize saldırdığınız yetenek %60 değil de, %45 büyü savunması üzerinden işlem görür. Ne kadar tatlı! Aslında olan şey ise, % 70-80 beceri hasarına karşı koymaya karşı şaman ve karabüyünün elinin bağlanmasıdır. Çünkü bir zihinsel saldırı gücü stackleyip ruh attığı zaman vurduğu maximum hasar üzerinden işlenen bu savunmayla vurduğu hasar, bir şaman veya karabüyünün 1300 büyülü saldırıyla atmış olduğu yeteneğinden çok daha fazla olduğu aşikardır. Peki ben bu başlığı bunları anlatmak için mi açtım? hayır.

2 sene önce Kritik hasar çarpanının oyuncular arası savaşlar için 2.0'dan 1.25'e düşürülmesiyle büyü hızının değeri kat ve kat arttı. Önceden de bu efsunu görmezden gelen oyuncu kitlesi hala görmezden geliyor. Tek yapabildiğiniz full 15 savunmalı elit eşyalar mı satın alabilmek? saldırmayı bilmez misiniz bre? Bazen videolar izliyorum, 55-61 wslik hesaplar rakibini delici olmadan öldüremiyor :( Nedenlerinden biri oyunda %95 civarına ulaşabilen savunma olmakla beraber bir diğer sebebi büyü hızından noksan olmak. Çabukluk adlı yetenek Hareket hızı ve Büyü hızı sağlıyor. . Tamı tamına %44 büyü hızı sağlıyor. Neden hep bufferlar ejderha gücü şaman? Düşük seviye wslik arkadaşlar size soruyorum... Mitsi set simya yapıyorsunuz, süper eşyalar ediniyorsunuz. Ama o kadar düşük bir verimle oynuyorsunuz ki anlatamam. En basitinden kolyenize 3 tane cevher slotu açıp cevherleri doldursanız % 8-9 büyü hızı gelecek. 1-2 tane 2-3 karakter atak taşlı silah ile takılmak yerine soğutma taşlı 3-5 tane silah edinseniz, bir de çabukluk veren şaman edinseniz o kadar emek verdiğini hesaplarla daha çok eğleneceksiniz... Kimsin sen!? insanların oyununa karışmaya ne hakkın var diyecek arkadaşlara verecek tek cevabım var o da bilgi paylaşmaktan mutlu olduğum, benden kat ve kat fazla emek veren oyunculara, hırsımı yok etmiş bir şekilde yardımcı olmak istediğimdir.

Her ne kadar bahsetmek isteyeceğim, şuan aklıma gelmeyen şeyler olacak olsa da hatırlayabildiğim konulardan biri olan efsunlardan bahsedip konuyu kapatayım.

Burada bahsetmek istediğim şeylerde seçici olacağım.

Kritik vuruş şansı: Düz vuruşlar için %100 kritik şansınız var ise %100 ihtimalle kritik saldırı yaparsınız. Yetenekler için %100 kritik şansınız var ise %33,33 ihtimalle kritik saldırı yaparsınız.

Delici vuruş şansı: Delici vuruş insan aklına " rakibin zırhını yok sayma " gibi gelse de metin2 deki işleyişi farklı. Delici vuruşlarınız rakibin " DEFANS " değerini hasarınıza, sizdeki bonusların etkisiyle beraber ekler ( rakibin % savunma bonusları işe yarıyor mu bilmiyorum, deliciden pek haz etmem denemedim bile bunu. )

Hp absorbe: Belirli bir ihtimal ile ( Bu üstünde yazan değer de olabilir ) üzerinde yazdığı % miktar kadar, sizin rakibinize vurmuş olduğunuz hasarın % sini hpnize ekler. Örneğin; %30 hp absorbeniz var, 10.000 düz vuruyorsunuz, belirli bir ihtimal ( %30 da olabilir bu başka bir % de... malesef bunu bilmek biraz zor.. ) ile 3.000 hp emersiniz.

Hp yükleme: Bir rakip öldürdüğünüz zaman, belirli bir ihtimal ile ( hp absorbede olduğu gibi bu % nin işleyişini tam bilmiyorum ) sahip olduğunuz hp yükleme % kadar, azami canınızın % sini yenilersiniz. Özellikle çok canavarın arka arkaya öldüğü ortamlarda önemli bir bonus.

Hp üretimi: Bu efsunla alakalı tonla efsane dolaşmakta ama günümüz metin2 sinde pek te önemi olmayan bir bonus. Kırmızı iksir kullanmasanız dahi her 1-2 saniyede bir azami canınız ile doğru orantılı bir miktar hp yenilersiniz. Hp üretimi bu hpyi artırır. Zaten düellolarda zehir ve kanama yediğinizden ve genelde hp alımınızın çoğunu iksirler oluşturduğu için pek bi kıymeti olduğu söylenemez.

Şimdi atak bonuslarından bahsedeceğim.

İşin temelinde atak bonusu çeşidini artırmanızın sizin işinize yarayacağı, tek çeşit kullanıp % sini artırmanız aldığınız verimin % lik olarak git gide düşeceği bir durum söz konusu. 1000 saldırı değeriniz olsun, %50 yarıyla 0 defansa vurmanız beklenilen hasar 1000 x 1,5 = 1500'dür. Kaçırılan husus şu... Şartları değiştirelim; 1000 saldırı değeri, %40 yarı ve %10 ortalamaya sahipsiniz. Bu sefer 0 defansa vurmanız beklenilen hasar 1000 x 1,4 x 1,1 = 1540'dır. Ne kadar küçük bir fark gibi görünüyor öyle değil mi? Peki taban hasarın arttığı, bonusların çoğaldığı bir senaryo örnekleyelim. 90 seviye bir zihinseliz ve ruh 10.000 gösteriyor. %15 berserker sağlayan bir pete sahibiz, silahımız +4 savaşçı taşlı Muharrebe +9, 237-277 saldırı değeri + %10 yarı insan + %25 savaşçılara karşı güç sağlıyor. Silah dahil herşeyle %70 yarı var. Bu şartlarda hasarımız; 10.000 x 1.7 x 1.25 x 1.15 = 24.437,5. Şartları değiştirelim. Sadece silahı değiştiriyoruz, Muharrebe yerine +4 savaşçı taşlı %10 bec Zehir kılıcı +9 Taktık. Tekrar işlem yapalım. 10.000 x 1,6 x 1.25 x 1.15 x 1.10 = 25.300. Görüyoruz ki hasarımız arttı. Bu becerili silahın rüştünü ispatlaması için yazmış olduğum bir şey değil. Bu sadece bir örnek. İşin öz örneği şu, 10.000 vuruyorsunuz %50 canavarla 15.000 vuruyorsunuz. %20 canavar edindiniz, %20 hasarınızın artmasını bekliyorsunuz ama hasarınız %13,33 artıyor ve 17.000 oluyor. Bunun sebebi aynı efsunun kendiyle çarpılmamasından kaynaklı. Bunun tam aksine savunma bonusları tek bonusu stacklemeniz durumunda beklediğinizden daha çok işe yarar. Örneğin rakibiniz kılıç kullanarak ruh vurusuyla savunmasız hedefe 20.000 vuruyor olsun, %50 kılıç savunmasıyla bu değer 10.000'e düşerken bizim gözümüzün gördüğüyle beynimizin algıladığı şey şu dur; rakibim bana 10.000 vuruyor eğer %10 kılıç savunması eklersem 9.000 vuracaktır. Ancak aslında olacak olan %10 kılıç savunması eklediğimizde yeni değerin 8.000'e düşecek oluşudur.

Oyun hakkında sadece genel çizgilerden bahsettiğimi söyleyebilirim. Karakter sınırı yüzünden anlatımımdan fedakarlık ettim.
    Sunabileceklerimin birazı :(

Edited once, last by YukiHaku ().

• Ws ile ilgilenmesemde, diğer verdiğiniz bilgiler çok kıymetli. Aynı zamanda büyük bir emek harcayarak bu konuyu oluşturmuşsunuz. Parça parça serüven halinde bölseniz keyif alarak hepsini okurdum 😀 Bu kıymetli bilgilerin devamı varsa onlarıda görmek isterim. Elinize sağlık.

• Ws ile ilgilenmesemde, diğer verdiğiniz bilgiler çok kıymetli. Aynı zamanda büyük bir emek harcayarak bu konuyu oluşturmuşsunuz. Parça parça serüven halinde bölseniz keyif alarak hepsini okurdum 😀 Bu kıymetli bilgilerin devamı varsa onlarıda görmek isterim. Elinize sağlık.

Teşekkürler. Forum kurallarını bilmiyorum, buraya bir iletişim adresi bırakmak istemiyorum; forumdan özel mesaj nasıl atılır onu da bilmiyorum, siz biliyorsanız özel mesaj atarsanız bir sanal adres bırakabilirim daha detaylı bilgi için.

• YukiHaku eline sağlık.

Yakut için savunma veya ortalama zarara direnişten hangisini seçeceğimi kestiremiyorum.

Bu efsunlarla ilgili paylaşabileceğin bir detay var mı?

Örn : Ortalama Hasara Direniş %12 veya Savunma +160, farm için bunlardan hangisini takmak daha mantıklı?

(Str, Sav, Ort veya Str, Ort, Ort.Hasar.Direnci )

• Merhaba teşekkür ederim cevabın için. Ortalama zarara karşı direniş moblara karşı işliyor mu bilmiyorum ve kaç level farm yapacağını da bilmiyorum. 61 level 3.kat lv farmı ise 850 + defans, 90 lv map ve büyülü orman için 900 + defans tavsiye ederim. Daha yüksek mapleri bilmiyorum hiç level kasmadım o kadar. Buna göre hesaplayabilirsin. Genel olarak savunma daha iyi. Delici yediğin bir mapteysen aşırı fazla savunma dezavantajına olabilir.