Oyun Hakkında Genel Görüşleriniz

• Oyun hakkında genel görüşlerinizi paylaşabileceğiniz konu başlığıdır.

Kuralları ihlal eden mesajlardan kaçının; spam yapma, sataşmak - kızdırmak, boykot etme, “oyunu bırakıyorum vb.” “şartlar ve koşulları ihlal etme” veya genel olarak forum atmosferini bozacak eylemlerden kaçınınız.

İkili tartışmaya sebebiyet verecek gönderilere yaptırım uygulanacağını unutmayın.

Konu başlığımız oyun yöneticilerimize ulaşma yeri değildir, bu nedenle sürekli olarak etiketleme yapmayınız.

Genel Forum Kuralları Geçerlidir. >> Forum Kuralları

Bölümde sohbet amacı ile atılan postlar kaldırılacak, devamı halinde gerekli yaptırım uygulanacaktır, sohbet için >> Metin2 Cafe bölümünü kullanınız.

Saygılarımızla.

• Oyunun genel gidişatı hakkında yorumum iyi olacak. Ruby sunucularının açılışı online az serverlardaki oyun sonu atmayı düşünen yada biraz daha iyi şartlara sahip diğer etklinlik sunucularına geçişine engel olmuş, girişlerin birazda olsa nakitle giriş sağlanması da serverdaki harici yazılım kullanıcılarına biraz da olsa kötek niyetinde olmuştur.

i-Ay-Carmela.png

" Ölüm ol da düş peşime, ecel ol da al canımı. "

• Bu başlığın açılması çok iyi oldu. Şimdi buraya destan yazacağım, şikayet değil sithem edeceğim çünkü bu oyunu seviyordum.

1) Oyun çok fazla p2w. Geçmişte p2w olan ve hala devam eden birçok oyun p2w kısımlarını azaltmaya çalışıyor, yeni çıkanlar direkt p2w koymuyor bile. Çünkü oyunculuk evrim geçirdi f2p oyun olsa bile p2w olduğu zaman insanlar o oyunu oynamıyor. Fakat Gameforge ''Oyun son yıllarında kazanabildiğimiz kadar kazanalım'' kafasında olduğunu sonun kadar hissettiriyor. Bunun yerine p2w elementlerini azaltıp oyuna oyuncu çekerek sürümden daha çok kazanabilirsiniz. Ben dahil binlerce insan bu sebepten oyunu oynamıyor.

2) Oyuna çok fazla zaman harcamamız gerekiyor. Türkiye gibi günde minimum 10 saat çalışan bir insanın bu oyunu oynama ihtimali yok.

3) Oyuncuların oyun hakkında istekleri göz ardı ediliyor büyük ölçüde. Gelenlerde kazanç üzerine. Oyuncu önerisi ile yeni bir öneri geliyor fakat market üzerinden kazaçlı oluyor, örneğin mavi ejderha güncellemesi. Bence bu sorun da gameforge ile alakalı. Webzen bu güncellemeyi yapıyor gameforge gönderiyor, hangi ürünleri markete hangilerini oyuna koyacağı tamamen gameforge'a kalmış durumda. Öyle düşünüyorum ki webzen güncellemeleri olduğu gibi oyuna gelse şu an günde max 10k oyuncu değil 100k oyuncu oynuyordu oyunu.

4) Yöneticiler oyunculara iyi davranmadığını düşünüyorum. Genel olarak ''oynasa ne olur oynamasa ne olur'' düşüncesinde olduklarını düşünüyorum. Şu an ''sen yoksan bir kişi eksiğiz'' durumunda olunması gerekirken bu davranışta olmaları üzücü. Bunun en temel sorumlusu da yine gameforge. Dünyanın hiçbir şirketinde ''GÖNÜLLÜLÜK'' ile adam çalıştırılmaz. 2004'de çok popüler olduğu için ''METİN2 DE GM'YİM'' demek havalı geldiği doğrudur o zamanlar insanlar can atıyordu, fakat şimdi o çocuklar büyüdü iş güç aile sahibi insanlar. Gönüllülük esası ile adam çalıştırılmaz!!

5) Bu konuyu daha önce de dile getirdim bir yönetici haksız yere sayfalarca savunma yazmıştı fakat içi bomboştu zamanla da herkes benimle ortak paydada buluştu. Konu şu; Forum ve oyun duyurularını google translate'e yapıştırıp ordan çevirip duyuru diye geçilmesi olayı. Birçok güncellemede neler yazdığını birçok insan anlamıyor. Türkçe çevirinin Türkçe çevirisini yapıyoruz forumda ve twitchde.

6) Oyundaki güncellemelerin sürekli ileri yönlü gitmesi. Her MMORPG oyununda son levellere güncelleme gelir doğru ama bununla birlikle kimsenin girmediği yerler daha da kötü hale getirilmek yerine bu yerleri revize ederler veya insanların bu aşamaları hızlıca geçmeleri için düşük levellere hızlandırma güncellemeleri gelir fakat metin2'de bu yine nesne market ile sağlanmaya çalışıyor.

7) Şu an bu ve buna benzer oyuna bir şeyler katmak için yaptığım, yaptığımız tüm yorumlar kaldırılıyor. Tıpkı ülkemizdeki yöneticiler gibi forumda da sindirilmeye çalışılıyoruz. Gündelik hayatın stressini atmak için geldiğimiz yerde gündelik hayattan muameleye maruz kalıyoruz. Bu yazdıklarımın, yazdıklarımızın hiçbiri oyunun kötülüğü için değil aksine bir aksiyon alınsın da oyun tekrar çekici hale gelsin oynayabilelim diye çabalıyoruz. Bu yazılardaki niyeti kendi psikolojinize göre yorumlayıp kaldırmamaya azami dikkat gösterin lütfen.

• Dönüşüm Küreleri, Balıklar, Bitkiler(Şebnem/Su) Ayışığı sandıkları, Yeşil ve Mor Potları neden biz oyunculardan almak zorundayız (Tek yol olarak) ?

Bu ve buna benzer nesneler yeni getirdiğiniz Yohara Kıtasının her haritasında ŞART eşyalar. Bizi neden bunları otomatik olarak kasan BOT kullanıcılara mahkum bırakıyorsunuz ? Neden bu kim olduğunu bilmediğimiz X kişilerden ticaret yolu ile aldığımız nesneler yüzünden banlanıyoruz ?

Slot/Boss kestiğimizde, oyunun adını taşıyan METİNleri kestiğimizde bize puan verin. Gaya sistemine benzer bir sistemde puan biriktirelim üstte saydığım nesneleri puanla satan bir NPC getirin. BOT kullanıcılara gerek kalmadan " Acaba bunu alsam ban yer miyim " diye düşünmeden 10.Yıl Eventinde olduğu gibi Puan veya Altın para -ismi önemsiz- ile bu nesneleri kendi uğraşımız ile elde edelim.

Oyun gidişatını en çok etkileyen unsurların başında bu olay geliyor. Nethis/Alastor kesen biri, oyunun en son seviye itemlerine sahip biri, şampiyon level 1/30 biri ;

Gidip sürgünde bitki mi toplasın ?

Eski kıta ikinci köyünde Yabani Uşak mı kessin ?

4 Saatlik kısıtlı balık eventinde balık mı tutsun ?

Örümcek zindanında ayışığı mı kassın ?

Hükümdar mı kessin ?

Bu durum "gelişmeye çalışan" düşük seviye oyuncuları çok çok daha güçlü yüksek seviye oyuncuların yan event hesapları ile karşı karşıya getiriyor ve gelişimini ilerlemesini yavaşlatıyor.

• Gerçek hayatta yaşamadığımız tavır, tehdit ve baskı metin2 oyun ve diğer platformlarında muhattap oluyoruz. Biz daha bu konuları halledemedik oyuna sıra nasıl gelsin. Konu başındaki yazı bile tehditvari bi üslup takınmış. Sorun bizim Türk yöneticileri ile alakalıdır diye düşündüm Almanya forumundaki Alman Yöneticide buna benzer bi tavır takınmış. Bizleri sizin öğrenciniz gibi azarlamayı bırakıp biraz da müşteriniz gibi mi düşünseniz...

• Oyunda premium pazarın yoksa bütün pazarı doldurup pazarı kurmak için tamam butonuna bastığınızda server seçme ekranına atıyor. 3 yıldır devam ediyor bu sorun.

• Nesne market politikası düzeltilerek, oyuncular ve yayıncı kapasitesindeki insanlar ile münakaşa edilip doğru adım atıldığı taktirde türkiye pazarında p sunuculara kaçmış olan binlerce oyuncu geri döndürebilirsiniz. Bu açgözlük oyunun ömrünü kısaltıyor halâ anlamıyorlar. Oyuncunuza birazcık olsun değer verin. Masal bu kadardı hayırlı forumlar…

• Oyuncusu azalmış çoğu sunucuda eminim birşeyler satmaya çalışırken yada aradığı bir eşya olup bulamadığında çoğu oyuncunun aklına “Sunucu birleşimi ne zaman olur acaba?” Gibi bir düşünce geliyor. Merak ettiğim bir şey var sunucuların hepsi eşit olsa ve tüm sunucular arası geçiş olsa? Yani Bagjanamu ve Ege de ruh etkinliği, Marmara ve Türkiye’de kalıcı okey etkinliği var bu etkinlikler şu an onları normal sunuculardan ayıran tek etken, Ruh ve Okey her sunucuda olsa ve tüm sunucular arası geçiş olsa server birleşimi de son kez yapılsa bir daha sunucu birleşimine gerek kalmayacağını yoğunluğun eşit miktarda dağılacağını düşünüyorum. Belkide yanlış düşünüyorumdur. Şu an sadece Türkiye sunucusunda oynuyorum ve 5-6 yıl önce normal sunucuda ki karekterimi bırakıp Türkiye, ye geçtiğimden beri başka sunucuda hiç oynamadım.

Forumda ‘Oyunun genel gidişatı hakkında’ bölümünü uzun süredir takip ediyordum ve herkes birbirine senin sunucunda ruh var, senin sunucunda okey var tabi diye konuşuyor ve bu bana çok anlamsız geliyor her sunucu eşit olsa, birdaha hiçbir sunucuya gereğinden fazla yığılma yada hiçbir sunucu hayalet kasabaya dönmez diye düşünüyorum. İyi forumlar. :)

• Oyun hakkında genel görüşlerinizi paylaşın;

Oyun ne zaman oyuncuların görüşlerini gerçekten dikkate alır ve uygular o zaman buranın anlamı olur. Oyun ile ilgili en büyük sorun (düzeltebilirseler çok fark eder) oyunculara karşı BEN BÖYLE YAPTIM. İSTER OYNA, İSTER OYNAMA. BU BÖYLE YAPILDI BÖYLE DEVAM EDECEK anlayışının değişmesi lazım.

.

4L0lZQ.png

Ne kadar yükselirsen, uçmayı bilmeyenlere o kadar küçük görünürsün.

Edited 3 times, last by Kaptan ().

• Benim en çok merak ettiğim şey bozulan bir şeyi bu oyunda neden geri düzeltmedikleri görsel olarak da çok bozukluk var şaman saçı mesela konusu açılmıştı baktılar düzelten eden yok saldılar. başka çardan bakınca şaman saçı sarı takmışsan alttan siyah görünüyor ve kötü bir görüntü savaşcı zırhları parlaklığı düştü sonradan düzeltilmedi çok kötü görünüyorlar neden acaba düzeltilmiyor eli hava kalma sorununu çözdük dediler daha beter olarak karşımıza çıktı sonra hiç bir bilgi yok yani oyunun hatalarını sayacak olsak bitmez hiç biri düzeltilmiyor. Etkinlik adı altında gelen yeniliklerden bir çok oyuncu yararlanamıyor misal öbür dünyaya seyahat niye ordaki otomatik toplayan petlerden diğer oyuncular yararlanamıyor ? metin ateşi parşomeni diyor yoharada kullanırsan daha karlı çıkarsın şampiyon seviyesine etkinlik getiriyorsunuz tek bi adam işi yok etkinlik geldiğinde tek başına 3lü 5li ejderha kesiyor bu mantıklımı şimdi düzeltilecek dendi düzeltilmedi ? bizlere böyle konuşacağımız konu açıyorsunuz ama oyuncuların şikayetleri böyle havada kalıyor. etkinliklerden herkes eşit yararlanmalı güçlü olan çarlar için etkinlik başlaıştır yazsa şaşırmyacam.

• Yıllardır arkadaşlarımız ile eğlenerek oynadığımız oyun. Fakat bugün görüyorum ki GF p2w olayını o kadar abartmış ki; öncelikle oyun içerisindeki şans faktörlerini eskiye getirmeli. Bu şekilde belki de kaybettiği biz oyuncuları da geri kazanır.

Kafana göre koyduğun kurallar seni kurtarmaz.

• Oyun hakkında görüşüm, neden insanlar bir şey istediğinde bu hem oyuncuya hem şirkete yarayacakken yapmamakta ısrar ediliyor. Örneğin envanter sayısı yetmiyor belki bunu 1000 kez söylemişlerdir. Kimse demiyor ki bedava olsun, yine nesne marketten envanter genişletme satilacak. Sirkette kazanacak oyuncu rahatlayacak. Diyorsanız ki oyuna yeni envanter ekleyince oyun çöküyor bug oluyor çeşitli sorunlar çıkıyor (hiç sanmıyorum) en azından bu güncelleme gelmeyecek diye açıklama yapilabilir. Bunun gibi çok fazla durum var şirketin harekete geçmediği.

• Oyuncular olarak görüşlerimizi yazıyoruz yazıyoruz da bunların ne kadarı şirkete veya yapımcıya ulaşıyor. Mesela envanter güncellemesi beğenilmedi, beğenilmemenin ötesinde; hem hatalı kostüm penceresiyle kemer envanteri çakışıyor, hem de kullanışsız envanter ikiye bölündüğünden ekranı temizlemek istediğimizde daha çok esc tuşuna basmak zorunda kalıyoruz. Bu durum gerek TR forumunda, gerek yabancı forumlarda, gerek discordta oyuncular tarafından dile getirilirdi. Sonuç ne oldu "güncelleme bu şekilde kalacak, değiştirilmeyecek" denildi. Bu bir oyun eşyasının elde edilmesi, bir zindanın çok zor olması, nesne market ürününün fiyatı vs olsa anlayacağım. Görsel ve sadece oynanışa etkili bir durumda bile oyuncunun görüşleri dikkate alınmadı.

Başka bir durumda ise mesela pts sunucusunun çökmesi sonucu oyun hatasını kabul etti ve herkese hediyeleri yolladı. Veya Ruby sunucularına giriş için gerekli görevleri oyuncular çok zor bulunduğu için giriş koşulları esnetildi. Nesne markete görevler çabuk bitsin diye görev kitaplarını ekledi.

Elimizde birbiriyle fazlasıyla çelişen durumlar var. Bu kararlar aynı aklın ürünü olamazlar. Bu aşırı olumsuzlukların ortaya çıkmasına sebep olaylar veya durumlar nedir?

… Varlıklı, zengin millet üzerine oturmadım. İçte aşsız, dışta elbisesiz; düşkün, perişan millet üzerine oturdum. Küçük kardeşim Kül Tigin ile konuştuk.

Babamızın, amcamızın kazanmış olduğu milletin adı sanı yok olmasın diye, Türk milleti için gece uyuyamadım, gündüz oturmadım.

Bilge Kağan (M.S. 734)

Edited once, last by QFelsefe ().

• Nesne markette bulunan kaplan parası nasıl elde ediliyor bu kaplan parasının oyunculara faydası yok bu kaplan parasını kaldırıp yerine güzel bir şey eklense oyuncular için daha iyi olur örnek vereyim kaplan parası yerine kumbara sistemi olsa her alışverişte puan toplasak o puanlarla nesne marketten eşya ücretsiz alabilsek veya nesne marketten yaptığımız alışveriş ilerlemesine göre ep kuponu ücretsiz hediye verilebilir ayrıca pazara koyulamayan eşyaların ticareti açılıp pazara koyulması sağlanması gerekiyor ve Tic camı pazar alanı dışında da kullanıma açılsa iyi olur çünkü pazar alanı çok lag oluyor

• Nesne markette bulunan kaplan parası nasıl elde ediliyor bu kaplan parasının oyunculara faydası yok bu kaplan parasını kaldırıp yerine güzel bir şey eklense oyuncular için daha iyi olur örnek vereyim kaplan parası yerine kumbara sistemi olsa her alışverişte puan toplasak o puanlarla nesne marketten eşya ücretsiz alabilsek veya nesne marketten yaptığımız alışveriş ilerlemesine göre ep kuponu ücretsiz hediye verilebilir ayrıca pazara koyulamayan eşyaların ticareti açılıp pazara koyulması sağlanması gerekiyor ve Tic camı pazar alanı dışında da kullanıma açılsa iyi olur çünkü pazar alanı çok lag oluyor

Öncelikle nesne marketteki kaplan parasından başlayayım. Kaplan parası çeşitli etkinliklerle (bkz Ruby sunucusu meydan okumaları) ve farklı yollarla elde edilebilen bir para birimidir. Oyunculara faydası yok kısmına kesinlikle katılmıyorum. 2. olarak kumbara sistemine geleyim. Zaten ejderha markası hemen hemen bu olaya denk geliyor ve gameforge açısından düşünürsek

firmanın ücretsiz bir şey vermesi pek de olası değil özellikle de kalıcı olacaksa. 3. olarak tic camını kullanırken kasmasını istemiyorsan sana tavsiyem haritanın en köşe yerlerini tercih et.

• Oyun eskiden savaş oyunuydu ama şuan sadece farm odaklı olmuş durumda vs ler eskisi gibi zevk vermiyor kimsede ws atmak istemiyor herkes sadece düz vuruşla kesiyor skillerin pek önemi kalmadı gibi savaş sistemi düzeltilse daha iyi olacak gibi önceden karşıdaki hesaptan 5 lvl bile düşük olan vs atmaktan çekinirdi ama şimdi 21 lvl adam 120 seviye hesaba tek atabiliyor Buda savaş dengesini çok bozuyor

🥇

• 1) 1 aydan fazla pazarda olan itemin satılmıyorsa, bu itemi koyacağın bir NPC olmalı sadece efsunlu itemler koyulacak ve bunu kontrol edip fiyat verebilecek gm , oyuncuda ister satacak ister pazarına geri koyacak, sistem alırsa itemi imha edecek ve oyundaki item çokluğu ile ticaretin dengesine yardımcı olacaktır.

2) nethis yılan kulesindeki demirci yi, şeytan kulesindeki demirci gibi rastgele silah kuyumcu zırh demircilerini ama itemi yakıp silmeyeni sadece ++sı düşeni barındırıp ve bunlarında önceki gibi ++ basan yada basmayanı ile oyunculara oranın ömür boyu kullanışlı ve savaşların orda da dönmesini sağlamaları.

3) o kadar çok kostüm aktarma sorunu yaşıyorki oyuncular, kostüm setini kaybetmemesi adına 7 günlük kostümlere muhtaç hale getirmeleri bile başlı başına düzelmesi gereken konu. 7 günlük kostümü 7 gün işi olanlar almalı kostüm aktaranlar değil. 30 yada 60 günlük kostüm sandıklarını sabitleyin nesneye.

4) Bekçi tılsımını sabitleyin nesneye savaşlar won harcayanlar ile dönmesin.

Sarısını o kadar çok yaşadıkki bu hayatın , laciverti yakındır. DarbekaN